България с все по-несвободни медии

Само за една година България се срина със седем места в класацията за свобода на медиите на Репортери без граници. В момента страната ни е на 87 място.

Повечето западни посланици у нас са коментирали проблемите на медийната среда, а немският посланик Матиас Хьопфнер даже се оплака, че негово интервю е било цензурирано от редакторите на вестник "Монитор".

Според индекса на Репортери без граници от 2009 г. страната ни трайно върви надолу по свобода на медиите: през 2009 г. е на 68-о място, през 2010 г. - 70-о, а през 2011 г. и 2012 г. - с десет места по-надолу. Свободата на медиите повече от всякога е проблем на балканските страни, които искат да се присъединят към Европейския съюз, но изпитват негативните ефекти от икономическата криза.

Македония отбелязва забележителен спад през тази година - цели 22 места, които й отреждат незавидното 116-то място заради отнети лицензи на медии и влошаването на средата, в която журналистите се трудят.

На първо място в класацията традиционно е Финландия, а последна е Еритрея.

"В рамките на Европейския съюз индексът продължава да отразява ясно обособено разминаване между страни като Финландия и Холандия, които винаги са били сред отличниците, и държави като България (80-то място), Гърция (70-то) и Италия (61-во). Тези държави продължават да не се справят с проблема за нарушаване на свободата на медиите в тях поради липса на политическа воля", пишат от „Репортери без граници".

Франция е дръпнала с 6 места нагоре - от 44 на 38, Испания е на 39, а Румъния - на 47 място.

Няколко европейски страни са далеч зад останалите държави на Стария континент, констатират „Репортери без граници". Например смазването на протестите в Беларус след преизбирането на президента Александър Лукашенко отпрати страната с 14 позиции надолу - на 168 място. Турция, която се рекламира като модел за развитие в региона, отстъпва също с 10 места надолу и е на 148 място. Забравяйки за политическите реформи, юридическата система на Анкара предприе вълна от арести на журналисти, която е без прецедент в новата история на страната от времето на управлението на военните.

Според авторите на проучването индексът от тази година за повечето страни не е повлиян от драматични политически събития и дава по-добро отражение на подхода и намеренията на правителствата по отношение на свободата на медиите в средно- и дългосрочен порядък

#2 aryan 31.01.2013 в 01:02:05

Крайно време е да се смени наименованието журналистика в тази държава с политслугинство или политико-угодничество или с мозъкомоделиране.

Новините

Най-четените