Опитът на украинските власти да поемат контрол върху разбунтувалите се райони в Източна Украйна засега върви към провал.
Украински войници са предали оръжията си на проруските демонстранти в източния украински град Краматорск, след като пътя на бронираните им коли е бил блокиран от демонстрантите. Според постигнатото между двете страни споразумение, украинските войници трябва да се върнат обратно там, откъдето идват. Мъж с униформа без отличителни знаци, който се представя като член на активните в района проруски въоръжени групи, е събрал оръжията.
Автоколоната от 15 бронетранспортьора бе спряна вчера от проруски демонстранти в Краматорск на път за Славянск, който от събота е под контрола на проруски въоръжени бунтовници. Други шест бронетранспортьора от колоната бяха заловени от проруски бойци и се включиха в отбраната на Славянск с развети руски знамена.
Украинското министерство на отбраната лансира няколко версии за случилото се край Краматорск. Отначало то заяви, че снимките на заловената бронетехника са фалшиви. После депутатът Сергей Соболев от партия „Отечество" разясни, че това е бил хитър трик - военните нарочно са сложили руски знамена на машините, за да се "доближат до агресора".
Накрая от министерството признаха, че "руските диверсионно-терористични групи и местните екстремисти са заловили няколко образци на бронетехника на въоръжените сили на Украйна". Руските медии обаче отбелязват, че войниците са предали техниката без нито един изстрел и към тях не е била проявена никаква агресия от местните жители, така че става дума за доброволно предаване на БТР-те.
Един от мъжете в униформа се представя с прякора Балу и твърди, че военните са дезертьори от украинската армия и доброволци от Крим. "Аз съм от силите за самоотбрана на Крим. Като мен има още десетина. Другите около 150 военни са украинци", твърди Балу.
Заради ситуацията в Краматорск прокуратурата на Украйна предупреди гражданите, че военните могат да използват оръжие, ако се възпрепятства изпълнението на поставените задачи.
Нови сблъсъци в Югоизточна Украйна
Неизвестни лица щурмуваха батальон на вътрешните войски в град Мариупол, след като военнослужещите отказаха да преминат на тяхна страна. Това съобщи "Интерфакс-Украйна", като се позова на Националната гвардия на Украйна. Щурмът срещу поделението беше отбит от украинските военни. Активистите в сиви камуфлажни униформи и скиорски маски са използвали огнестрелно оръжие и коктейли Молотов.
Повече от 10 души са били ранени при атаката. Двама души са в тежко състояние. По данни на украински медии от страната на атакуващите е загинал един човек, но информацията не е официално потвърдена. При стрелбата са нанесени щети на околни жилищни сгради.
И Молдова върви по стъпките на Украйна
Молдовската област Приднестровие също поиска независимост. Върховният съвет на областта прие обръщение към Русия, с което я молят да ги признае за независима суверенна държава. От пресслужбата на съвета обясняват, че решението е било прието въз основа на резултатите от проведения в Приднестровието референдум през 2006 г., в който 97% от жителите на региона са се обявили за независимост с последващо свободно присъединяване към Русия.
"Приднестровието по нищо юридически не се различава от Крим и процесът на обединяване с Русия трябва да бъде осъществен по кримски сценарий", заяви пред журналисти депутатът Вячеслав Тобух.
Приднестровието провъзгласи независимост в началото на 90-те години на 20 век. Последва въоръжен конфликт, който бе прекратен след намесата на руските войски. Самопровъзгласилата се република успя да запази де факто независимостта си от Молдова, но не получи международно признание.
Русия оказва на Приднестровието икономическа помощ, но не оспорва официално принадлежността на територията към Молдова, съобщава Lenta.ru.
Изострянето на ситуацията в Украйна принуди Киев да обърне специално внимание на Приднестровието заради потенцалната опасност от проникването оттам на симпатизанти на разбунтувалите се територии. През март киевските власт забраниха транзита на стоки от Приднестровието за руските миротворци на територията на Украйна.
Неуспехът на силовата акция в Украйна показва колко мъдро постъпват властоимащите в демократичните страни, че заменят наборните армии с наемници. Тврди се, че ако бяха подбрани наборници само от западната част на Украйна, те няма да имат скрупули да минат с БТР-те през мнозинството от цивилн и да ги разстрелва , но това не е сериозно. Само бойни части от наемници, добре въоръжени и платени могат да се справят със ситуации от този род.