За бога, братя, не купувайте! Днес му е времото да си спомним този призив на бившия премиер Димитър Попов по повод Международния ден без покупки.
Обществото да обърне внимание на прекомерната консумация и негативните последствия от това върху човешкото здраве и околната среда - това е идеята на деня, който се отбелязва и в България.
Кампанията за популяризирането му в страната е на младежката организация "БиоАлтернатив". Организаторите канят всички потребители да изразят активна гражданска позиция чрез своя разумен избор, не само пред избирателните урни, но и в магазините.
Тази година кампанията се провежда в 36 страни с организирането на над 250 събития с една единствена цел - да си зададем въпроса:"Имаме ли реална нужда от всичко, което купуваме?". Според активистите, ако един ден премине без покупки, ще бъдат спестени 900 милиона полиетиленови торбички, за чието производство биха се изразходили 6 милиарда литра петрол.
По света все повече се увеличават хората, които се дистанцират тотално от парите - и съответно от хиперконсуматорството.
В Италия най-организираната такава група е обединена в общността Zerorelativo ("относителна празнота") - почти 15 000 последователи, които наричат себе си "бартер". Те се препитават на принципа на размяната, който включва не само обмен на предмети, но и на услуги, на които не биха искали да поставят определена стойност.
От 4 години торинската асоциация МанаМана пък организира "дни без пари", по време на които всеки носи на площада каквото си поиска. Така жителите на Торино стигат до заключението, че бартерът е само един етап от живеенето гратис.
"Смисълът на бартера може да бъде разбран като примитивна форма на търговия. Но основната идея е да "освободим" предметите и благата от техните цени", казва президентът на МанаМана, Филипо Дионисио, който през свободното си време е доброволец.
Да поставим парите на първо място в живота си е не само глупаво, но и рисковано, казва и американската журналистка Кристина Габети, автор на "Опити за еко поведение", която следва същото течение. Габети се объръща най-вече към децата, провеждайки курсове и издавайки учебници на тема "по-малко консумиране и по-добър живот".
"Най-трудно е в началото - както е при спортните тренировки. Но нещата са прости - вместо да използваш метри опаковачно фолио, за да съхраниш храна в хладилника, просто обърни още една чиния върху тази, в която стои. Не използвай почистващ препарат, когато не е необходимо. И лека-полека престани да се чувстваш като "маниак" и разбери, че това е единственият начин да научиш на същото и своите деца".