Настъпление срещу Алцхаймер

Учени откриха нов фронт в борбата си срещу болестта на Алцхаймер. Наред с изучаването на механизмите, които отключват болестта, специалистите се насочват към разкриването на начините за самозащита на мозъка, съобщи БНТ.

В проучванията активно участие взимат и български невролози, които търсят отговор на големия въпрос - защо или какво отключва болестта, защо в един момент, без видима причина, ензимите в мозъка се объркват и започват да произвеждат лош белтък.

Вече са ясни най-фините механизми на образуването на лошия белтък в мозъка - научен резултат, зад който стои огромният труд на стотици екипи по света. Част от отговорите идват след изследванията на едно българско семейство, в което болестта на Алцхаймер е наследствена.

"Ние знаем вече в детайли кои са ензимите, които участват, защото сме попаднали на мутации, които имат директно отношение към тези ензими", казва неврологът проф. Лъчезар Трайков.

Българската фамилия се оказва в центъра на поредното интригуващо разкритие - не всички хора с токсични натрупвания се разболяват. Изглежда мозъкът успява да включи някаква защита. Доказва го един пациент от Бургас.

"Той беше  учител, той продължи да преподава още 5 години. Нещо което, при другите болни, е абсурдно. За 5 години независимо от нашата намеса те обикновено губят от своето активно професионално присъствие", обясни Трайков.

Случаят с българина потвърждава съмнението, че има механизми, които пазят мозъка. И вече има цял раздел, който активно се е заел да ги търси. Освен антиоксидантите, учените подозират че засилената умствена и физическа активност имат връзка с устойчивостта на мозъка към токсините.

В търсене на тази защита българският екип проучва и случаи на мозъчни травми, които се свързват с развитието на Алцхаймер.  Вече е ясно, че мозъкът се възстановява по-трудно заради наличието на белтъкът епсилон 4.

Новините

Най-четените