План за прехвърляне на цялото население на сирийския пограничен град Кобане на турска територия обявиха от Върховния комисариат на ООН за бежанците. Възможността се обмисля заради инвазията на „Ислямска държава" в населените с кюрди територии на Сирия.
Властите в Турция гарантираха, че са готови да се справят дори с най-лошия сценарий на бежанската криза, след като само за три дни над 200 000 кюрди са преминали границата, бягайки от нашествието на „Ислямска държава" в Сирия. На територията на Турция отделно има 1.5 милиона сирийски бежанци, пристигнали в последните три години заради гражданската война в тяхната родина.
Наплив от 100 000 души за два дни обаче е рекорд за Турция, обяви Керъл Бачелър, представителка на Анкара във Върховния комисариат на ООН за бежанците. В момента Турция държи два отворени пункта по границата със Сирия, въпреки протестите и на турските, и на сирийските кюрди, че не са достатъчни.
До момента джихадистите са превзели над 100 населени места, а на 19 септември Турция отвори 30 километра от границата в близост до сирийския град Кобане, който „Ислямска държава" се опитва да овладее. Твърди се, че по пътя на своето настъпление, джихадистите са извършили масово клане.
„Вълна от стотици хиляди бежанци ще бъде най-лошият сценарий. Извършили сме нужната подготовка, включително логистична подкрепа и хуманитарна помощ, която ще бъде осигурена от Турската агенция при бедствията", заяви вицепремиерът Нуман Куртулмуш. Очакванията във Върховния комисариат по бежанците са всичките 400 000 жители на град Кобане да избягат в Турция.
„Най-голямото ни притеснение ще бъде, ако Кобане падне", каза Рупърт Колвил, говорител на службата на върховния комисариат на ООН за правата на човека.
ПКК зове: На оръжие
Междувременно намиращият се в затвора лидер на Кюрдската работническа партия (ПКК) Абдуллах Йоджалан призова за масова мобилизация на всички кюрди срещу "Ислямска държава" чрез послание, предадено чрез неговия адвокат късно в понеделник. "Призовавам целия кюрдски народ да започне всеобща съпротива в тази много интензивна война. Не само хората в Рожава (Сирийски Кюрдистан), но и хората на север (в Турция) и други части на Кюрдистан трябва да действат съобразно това", пише Йоджалан.
Турция, която държи втората по численост армия в НАТО, досега не се включва в директни военни действия срещу „Ислямска държава". От днес международна коалиция, предвождана от САЩ, започна военни обстрели срещу цели на джихадистите в Ирак и Сирия, а те отговориха, че американците няма да спечелят тази война, защото не са си взели поука от неуспеха във Виетнам.
За момента Анкара действа чрез подпомагане на групите и местните племена, които оказват съпротива на „Ислямска държава", включително чрез оборудване, разузнаване и хуманитарна помощ. През миналата година Турция е била третият най-голям донор на хуманитарна помощ след САЩ и Великобритания.
Политически проблем
До момента Анкара се опитваше да спре турските кюрди да навлязат в сирийска територия, за да помогнат в битката на събратята им там. Сега властите в Турция се опасяват, че заедно със сирийските кюрди, границата й ще преминат и бойци на ПКК, която води кървава за независимост от 30 години с 40 000 жертви, която завърши с мир и отстъпки пред кюрдите.
Кюрдите в Сирия и Ирак бяха едни от първите, които започнаха да воюват срещу нашествието на радикалните сунити, които обявиха халифат в контролираните от тях територии.