В момента се цели Гриша Ганчев да бъде изваден от пазара или свързани с него лица и фирми. Защото, ако се докаже това, което само се твърди и се загатва, нищо хубаво не го чака - дела, конфискации, възбрана на имоти. Това каза пред БНР бившият шеф на митниците при кабинета Сакскобургготски Емил Димитров-Ревизоро.
До момента бизнесменът Гриша Ганчев е изключително предпазлив в изявленията си и всички опити да бъде накаран да каже нещо срещу управляващите удрят на камък. В редките си медийни изявления той казва само, че ще помогне на държавата да си свърши работата и да се просветли бизнеса със захарта у нас.
"Той дори по-добре вместо да дава интервюта, да отиде да си спасява това, което му е останало не от бизнеса, а от имуществото, защото, че с бизнеса ще опитат да го смажат, е абсолютно ясно", обясни Димитров. Според него държавата е решила, че трябва да го натисне с цялата си мощ.
Ревизоро обясни какъв е пътят на захарта, докато дойде в България и как след това отива до потребителите у нас по три направления.
Едното е до магазинната мрежа. Там малка част от стоката може да бъде без документи и контрабандата е около 20 процента.
Вторият път е до производителите на захарни изделия. Те могат да укриват или легализират големи количества. Там делът на контрабандната стока би могъл да е по-висок.
Третият път е най-опасният - когато количествата захар отиват при производителите на алкохолни изделия. Там са най-големите потребители на контрабандна стока, посочи Емил Димитров-Ревизоро.
В момента всички в бизнесa със захар искат да има прозрачност. Понеже всеки иска да оцелее, иска да има ясни правила, посочи още той.
Пред Нова тв на 15 май той съобщи още, че Ганчев бил част кръга "Апостоли", но не обясни кой е в този кръг и в какво се е прицелил.
"Апостоли" е кръг, който иска да спечели от всичко по много. Ако някой иска да вземе бизнеса на Гриша Ганчев, това не съм аз, а някой, който може. Дано обаче всичко да се окаже един голям балон и той да не пострада от всичко това", коментира Димитров.
Той постави въпроса защо акция „Митници" на МВР бе само на Капитан Андреево и защо се е провела три години след управлението на ГЕРБ.
"Ако митничарите си деляха парите помежду си, те нямаше да са три години митничари, щяха още на втората да са пенсионери на Малдивите", коментира Емил Димитров. По думите му парите не остават за митничарите, а се делят нагоре по веригата и именно това е пропуснато да се установи при акцията.
Какво се случва в спецпрокуратурата
Срещу сина на Гриша Ганчев и още петима са повдигнати обвинения заради източване на ДДС в особено големи размери. Трима от тях са служители на "Литекс комерс" АД - изпълнителните директори Милко Димитров и Данаил Ганчев, както и Камелия Мирчева, която е член на надзорния съвет. Другите трима - Милко Талев, племенникът му Ивайло Талев и Тодор Симеонов, са свързани с дружествата "Симек", "Симек Трейд" и "Офлайн филм".
Прокуратурата твърди, че Милко Талев е организирал доставките от двата захарни завода на "Литекс" в Бургас и Девня.
На реални купувачи шефовете на "Литекс" казвали да превеждат парите по банковите сметки на "Симек". Търговец заявил, че производителите на захар му казвали: "Това е наша фирма". Талев и племенникът му теглели сумите в брой и ги носели в офиса на "Литекс". Двамата теглели от 20 000 до 40 000 лева по няколко пъти на ден, твърди касиерка в банка.
Талев намирал спедиторски фирми, които да транспортират стоката, без да бъде фактурирана. От 10-12 курса едва 1-2 се осчетоводявали от "Литекс", а за останалите се изготвяли фалшиви фактури на кухи дружества, които по веригата стигат до т. нар. липсващи търговци и така ДДС-то остава несъбрано.
Само за периода февруари-март т.г. били установени неосчетоводени сделки за 1.2 млн. лв. и "стопен" ДДС от 200 000 лева.