Microsoft купува основния бизнес на Nokia - производството на смартфони, за 5.44 млрд.евро.
"Майкрософт" е платил 3.7 млрд. евро и ще даде още 1.65 млрд. евро за патентни лицензи.
Със сливането на двата концерна Microsoft ще се опита да стане основен конкурент на Apple.
Nokia беше доминираше на пазара на мобилни телефони, но с появата на преобърналия представите за смартфон iPhone на Apple и инвазията на Samsung във всички класове, финландската компания изостана драматично. Към момента Nokia има силни позиции само в най-скромния сегмент.
Елопокалипсис сега
Сделката на пръв поглед е изненадваща, но всъщност тя е напълно логична, предвид кой беше на кормилото на Nokia през последните няколко години. През 2011 г. финландците за първи път си взеха чужденец за изпълнителен директор - Стивън Елоп, работил преди това точно за редмъндския гигант (а според някои данни - и акционер в компанията).
По това време смартфоните на Nokia вече не бяха твърде привлекателни за потребителите - дизайнът им все още не залагаше достатъчно на навигацията чрез допир, операционната система Symbian не беше оптимизирана за новите технологии, а и влаганият в устройствата хардуер беше с твърде скромни възможности.
Елоп отбелязва това в прословутата си бележка за "Горящата платформа", адресирана до служителите на компанията. Под негово ръководство Nokia се отказва от опитите да направи Symbian по-конкурентен на iOS и междувременно появилия се Android.
Очакваше се, че Nokia ще отвърне на удара с авангардната операционна система MeeGo. При представянето на работещия с нея флагман N9, Елоп направи нещо, заради което още тогава мнозина предрекоха края на Nokia като независима компания - небрежно показа на журналистите прототип на устройство, идентично с минути по-рано обявеното, но с друга операционна система - Windows Phone.
След N9, не се появи ново устройство с MeeGo, а Nokia сключиха стратегическо партньорство с Microsoft, резултат от което е Lumia серията. Според повечето специалисти, това са най-добрите WP-базирани смартфони, но платформата на редмъндци жестоко ограничава външните разработчици и това води до оскъден брой приложения - все по-важен фактор за покупката на мобилно устройство в наши дни.
След като се отърва от способните Symbian и MeeGo, Елоп даде зелена светлина за разработката на Asha платформата за евтини мобилни телефони. Тя им дава достъп до прости приложения, но има ясна разделителна линия между нея и операционната система на Microsoft.