Британски ултиматум за Брюксел

Великобритания ще започне преговори за нов договор с Европейския съюз и иска да види блока променен преди да реши остава или не, обяви премиерът Дейвид Камерън в дългоочакваната си европейска реч.

Лондон нееднократно твърди, че и други членове на ЕС искат промяна във властовия баланс между Брюксел и отделните държави. „Правомощията и силата трябва да се връщат обратно към страните-членки, а не само да изчезват от тях. Не може да хармонизираме всичко. Националните парламенти са и ще бъдат истински и демократичен източник на законодателството и отчетността в ЕС", заяви консерваторът.

Изложението на Камерън бе пълно с условности, от които стана ясно, че британците ще почакат от три до пет години, за да гласуват на референдум за бъдещето си в ЕС. Това ще стане, ако консерваторите останат във властта след изборите през 2015 година.

Все пак, лидерът на консерваторите е убеден, че страната му ще се справи и без ЕС.

През последните месеци евроскептиците на Албиона ставаха толкова много, че се заговори усилено за напускане на съюза. Социологически проучвания дори показват, че е много вероятно британците да предпочетат да напуснат ЕС.

„Европейският съюз без Великобритания, една от най-силните страни в съюза, една от създателките на единния пазар, ще е един много различен съюз", заяви Камерън.

Народното допитване в момента няма да има смисъл, твърди Камерън, тъй като не е ясно как ЕС ще се промени след кризата.

Ето защо, според него, най-удачно е референдумът да се проведе в първата половина от мандата на следващото правителство. Това означава между 2015 и 2017 година.

За Лондон е важно да разбере дали е желан партньор от Брюксел и как блокът от 27 държави ще се промени след края на кризата.

Консерваторите на Камерън останаха Великобритания извън т.нар. „Фискален пакт", създаден по идея на Берлин и Париж за по-тясна финансова координация в еврозоната и по-строги санкции за държавите, които не спазват изискванията за бюджетен дефицит.

Все по-полярни стават настроенията на Острова по отношение на оставането на страната в ЕС.
„Не съм британски изолационалист. Искам по-добър договор за Великобритания, за Европейския съюз като цяло", допълни премиерът в европейската си реч.

Новините

Най-четените