Неочакван участник е на път се включи в международната акция по ликвидирането на химическия арсенал на сирийския режим. Албанският външен министър Дитмир Бушати призна в Париж, че американски представители са обсъждали с него възможността стотици тонове сирийски отровни вещества да бъдат унищожени на територията на балканската държава.
Според западни и албански медии, до контакта с Тирана се стигнало, след като други европейски държави, сред които Норвегия и Белгия (която унищожава бойни отровни вещества още от времената на Първата световна война), официално отказали на Вашингтон. Френският в."Монд" посочва, че географското положение на Албания позволява по-лесния транспорт на опасния товар по море.
Освен това, смятаната за пропита от организирана престъпност и корупция страна всъщност има опит в унищожаването на химически арсенали. През 2007 г. тя ликвидира изцяло своя, наследен от времената на Енвер Ходжа. Тогава 16 тона иприт и други химически агенти бяха изгорени в разработен от германци инсинератор с помощта на швейцарски специалисти.
Според наблюдатели, Тирана ще помогне сериозно на кандидатурата си за Европейския съюз, ако се нагърби с унищожаването на сирийския арсенал. Освен това, страната ще получи и немалко средства.
В същото време, от албанците ще се очаква много повече, отколкото са направили преди 6 години - от Сирия трябва да дойдат 1000 тона химикали, 290 тона заредени муниции и още 1230 с празни бойни глави. Албания има много слаба инфраструктура в сравнение с останалите страни от региона, като това ще оскъпи цялата операция, а и може да доведе до истинска катастрофа при авария.
През 2008 г. близо 40 души загинаха, а стотици домове бяха пометени от взрива на 400 тона негодни муниции, които бяха събрани в склад за утилизация.
Затова и, макар външният министър Бушати да твърди, че не са обсъждани технически подробности, екологични организации в страната поискаха референдум за сирийското химическо оръжие.
Няма време
Организацията за забрана на химическите оръжия може да финансира мисията си в Сирия само до края на месеца, съобщи Ройтерс, като се позова на неин официален документ.
Само до момента инспекциите са стрували 10 млн. долара, а транспортирането и унищожаването на откритите бойни отровни вещества ще струва много повече.
Според разчети на Башар ал-Асад, сумата може да достигне 1 млрд. долара. Западни наблюдатели смятат, че все пак става дума за доста по-малко пари. Предполага се, че Русия, Франция и Китай ще предоставят свои експерти за ликвидирането на отровите, като фирми от САЩ, Германия и Франция са излезли с оферти за доставка на специализирано оборудване за целта.