С падането на режима на фамилия Асад в Сирия тепърва ще се разкриват много дълго пазени тайни.
Една от тях със сигурност е свързана с огромното богатство на семейството, което бе начело на страната повече от пет десетилетия чрез репресивен модел на управление, основан върху корупция, клиентелистки мрежи и покровителства на определени малцинства за сметка на други.
Към момента все още никой не може да каже какво е било състоянието на Башар Асад.
Вероятно една от най-точните оценки е от доклад на американския Държавен департамент от 2022 г., който предполага, че личните активи на бившия диктатор и съпругата му Асма се оценяват някъде между 1 и 2 милиарда долара.
Тук влизат луксозно имущество в Лондон, Дубай и Москва, но това е само една малка част от общото състояние на фамилията и нейните приближени, които стоят начело на Сирия цели 54 години.
Кланът Асад се установява на власт в Сирия през 1970 г., когато бащата на Башар - Хафез, поема пълен контрол след военен преврат. През десетилетията фамилията изгражда широка мрежа от инвестиции и бизнес интереси в цял свят.
Например, Хафез Махлуф, който е братовчед на Башар, дълго време разполагаше с многомилионни сметки в швейцарска банка. Те обаче бяха замразени още през 2016 г. поради подозрения за пране на пари.
От своя страна братът на Хафез Махлуф - Рами, бе най-богатият човек в Сирия. Състоянието му се оценяваше на 5 до 10 милиарда долара
Това не е случайно. Ролята на Рами Махлуф дълго време е да се грижи за финансирането и изкарването на пари за режима. Смята се, че до началото на гражданската война през 2011 г. свързаните с него бизнеси и компании контролират над 50% от сирийската икономика, включително дялове в банки, медии, авиокомпании и еднолична собственост върху най-големия телекомуникационен оператор в страната - Syriatel.
Голяма част от това обаче се променя през 2020 г. след конфликт между Махлуф и икономическия кръг около първата дама на Сирия Асма Асад. Тогава Махлуф дори е поставен за известно време под домашен арест.
Самата Асма пък е опитен финансист с престижно западно образование, която до падането на режима в началото на месеца, има влияние върху голяма част от сирийската икономика.
Сега не е ясно къде се намира Махлуф, но той със сигурност не е в страната. В началото на бунтовническата офанзива, която доведе до падането на режима, бизнесменът публикува видео, в което предложи финансова подкрепа за правителствените сили.
Друго ключово име е това на Рифаат Асад.
Той е чичото на Башар и още през 2019 г. френските власти конфискуват негово имущество на стойност около 95 милиона евро, включително хотели, ресторанти и други недвижими имоти. На неговата съвест обаче тежат и много по-тежки престъпления освен корупция и пране на пари.
Смята се, че Рифаат е пряко отговорен за клането в Хама от 1982 г. в качеството си на командващ правителствената армия, която се разправя с бунт на Мюсюлманското братство. Жертвите тогава са няколко десетки хиляди.
Две години по-късно дори прави неуспешен опит да свали с военен преврат собствения си брат Хафез, след който е принуден да живее 36 години в изгнание. Завръща се в Сирия през 2021 г. с позволението на племенника си, за да избегне 4-годишна ефективна присъда за пране на пари, която му издава френския съд.
International Editor, Lindsey Hilsum, gains rare access inside a Captagon factory.
— Channel 4 News (@Channel4News) December 13, 2024
The drug made the Assad family billions and funded the brutal rule in Syria. pic.twitter.com/Xlow86VA5N
С избухването на войната през 2011 г. международната общност налага тежки икономически санкции върху всички важни членове на режима. Това затваря много врати за инвестиции и изнасяне на средства в чужбина, но открива нови възможности.
Махер Асад е по-малкият брат на Асад, който доскоро бе начело на считаната за елитна Четвърта бронирана дивизия на сирийската армия с пряка отговорност за защита на режима и интересите му.
В случая през последните години той беше замесен в бизнеса с производство и трафик на наркотика каптагон, а самата Четвърта дивизия започва да прилича по-скоро на организирана престъпна група, отколкото на военно подразделение.
Наричан "кокаин за бедни", каптагонът е изключително популярен из Близкия изток и Северна Африка - както сред по-богатите среди, така и сред бойците от различните групировки из конфликтите в региона, които го използват като начин за справяне с напрежението.
Приходите от наркотика в голяма степен помагат на режима да компенсира западните икономически санкции. Според различни оценки е носил приходи между 2,5 и 5 милиарда долара годишно.
Малко след падането на Дамаск и на 8 декември в околностите на столицата е открита и една от най-големите известни фабрики за производство на каптагон.
Тя се оказва собственост на Амер Хаити - близък приближен до Махер Асад, чиито бойци до последно охраняват мястото. Там са открити запаси от тонове каптагон.
"We've seen Aston Martins, we've got Lamborghinis, we've got Ferraris... This is indicative of the deep, deep corruption of the Assad regime."@clarissaward reports from one of several luxury car garages belonging to Bashar al-Assad, on the compound of the presidential palace. pic.twitter.com/OFpIzgSoHC
— CNN International PR (@cnnipr) December 10, 2024
В момента не е ясно къде е Махер Асад. Предполага се, че вероятно в бил в самолета, който откара Башар и Асма към Русия, за да получат политическо убежище.
В прибързаното си бягство те изоставят изключително луксозната президентска резиденция, пълна с произведения на изкуството и луксозно обзавеждане. В гаража пък са открити няколко десетки автомобили от премиум марки, включително Ferrari, Lamborghini, Mercedes и Aston Martin.
Трудно ще се разбере някога с какво точно богатство е разполагала фамилия Асад и приближените ѝ.
Много вероятно ще отнеме години, а може би десетилетия. Голяма част от всичко остава дълбоко под мащабна мрежа от подставени фирми и приближени лица в Сирия или прикрито из далечни офшорни пространства.