Уникалният тракийски храм край хисарското село Старосел се руши и могилата му е заплашена от срутване. Светилището, което е един от най-големите и разпознаваеми древни култови комплекси у нас, може да не издържи до следващата зима, съобщава Нова телевизия.
Сводът на могилата пропада, а светилището е укрепено аварийно с дървени подпори, които са изгнили от влагата. За да не бъде безвъзвратно загубен древният храм се нуждае от спешна реставрация, която ще струва 500 000 лева.
Храмът в Старосел е открит от покойния археолог Георги Китов, открит е официално през 2000 г. и всяка година близо 30 000 туристи го посещават. Проучванията показват, че там е имало живот преди 7 хиляди години, изповядвани са орфически култове. Днес влагата се кондензира в помещението и така се руши най-гладкият слой на купола.
Посетителите се възмущават от найлоновите прозорци и найлоните, с които са покрити части от храма. „Това, което тук виждаме, първото впечатление е плачевно. Просто го намирам за много несериозно отношение към такива обекти, които са нашето наследство и трябва да се пазят", смята Диана Иванова, която живее в Холандия.
Досега държавата не дала и стотинка за светилището, твърди кметът на Старосел. „И нека бъда още по-откровен и да ви кажа, че на тази сграда срокът на годност, експлоатационният срок беше 10-годишен - от 2002 до 2012 година, същият изтече. И днес имаме нужда да се проектира нова и да се построи нова такава", каза Иван Жутев.
Пета година вече храмът край Старосел чака да бъде реставриран с пари на културното министерство. И тази година той не е включен в списъците за реставрация.
Той е обезпокоен, че дървената конструкция в предверието на храма ще се срути. „Жалко е, че цветовете на цветния фриз се загубват. С всяка година стават все по-бледи и по-бледи и те напълно ще изчезнат, заради атмосферните условия, защото не се поддържа постоянна температура. Просто този храм ще загуби своето величие", казва екскурзоводът Татяна Гърбова.