"Галъп": БСП и ГЕРБ с почти изравнени сили

Самото проговаряне на Пеевски, което не се е случвало от лятото насам, е знак, че ситуацията е нова, различна и любопитна. Тази словесна престрелка е скандална. Тя вероятно ще се отрази не само на Цветанов, а и на Цацаров, но вече се превръща в основно съдържание на нашия политически процес".

Така социологът Първан Симеонов от "Галъп" коментира днес пред БНР лавината от взаимни обвинения между бившия вътрешен министър и депутата от ДПС, която застигна и главния прокурор Сотир Цацаров.

Освен че пусна съобщение на сайта на прокуратурата, Цацаров даде днес и изявление пред журналисти. Бившият вицепремиер и министър на вътрешните работи и настоящ депутат от ГЕРБ Цветан Цветанов не спира да говори от няколко дни. А депутатът от ДПС, който продължава да не стъпва в парламента, и медиен магнат Делян Пеевски предпочита да се изявява индиректно чрез определени медии, които публикуват негови интервюта и изявления.

Първан Симеонов прогнозира "инфарктна" кампания за евроизборите, фокусирана предимно във вътрешнополитически план.

"Управляващите не са в най-лесната си позиция и на мен ми се струва, че няма да пожалят сили и средства от всякакво естество срещу противниците си - ГЕРБ и АБВ. Това обещава гореща кампания", смята Първан Симеонов.

Според данни от последното проучване на "Галъп", политическият проект на Георги Първанов АБВ се ситуира по-дясно от БСП. "АБВ се разполага в една ниша, в която БСП не е. Като че ли се потвърждават очакванията АБВ да разшири потенциала на левия сектор. Аз не бих казал, че инициативата на Георги Първанов пренарежда позициите в предизборната борба, но при всички положения прави предизборната борба по-интересна", коментира социологът.

Проучването сочи, че БСП и ГЕРБ ще получат съответно 19 и 18% подкрепа. Няма особена динамика в доверието към институции и личности, с изключение на спада в доверието на Гeорги Първанов. Той обаче остава сред политическите личности с най-високо одобрение.

Подобна е ситуацията и при Ивайло Калфин, който се ползва с доверието на 22% от пълнолетните българи. Едва 14% от анкетирани заявяват доверие в парламента, 26% - в правителството и 30% - в президента.

От днешна гледна точка до изборните урни ще отидат между 2.5 и 3 милиона души.

Новините

Най-четените