Преговорите за Сирия - без големи надежди

Представители на режима и на опозицията в Сирия - и техните външни съюзници - се събраха на мирната конференция в Женева, която трябва да намери изход от 3-годишната кървава война, отнела над 100 000 човешки живота.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун коментира преди началото, че има шанс за промяна, въпреки различията и „огромните предизвикателства". Анализатори обаче не очакват нито пробив, нито голяма новина от т.нар. конференция „Женева - 2".

Директните разговори ще са след два дни - това ще е първа среща между сирийското правителство и опозицията, която в последните седмици е разклатена от вътрешен разнобой.

По-радикалните групи и бунтовниците, които водят бойни действия с армията на Асад, изобщо не искаха да пращат представители в столицата на Швейцария.

Ключовият въпрос е дали ще се оттегли президентът Башар ал-Асад, като за момента нито една от спорещите страни не желае да отстъпва. Асад обяви, че няма да сдава властта, а опозицията не го иска в мечтаното от нея преходно правителство.

Американският държавен секретар Джон Кери обяви, че в Сирия няма как да има мир, докато Асад е на власт. Руският му колега Сергей Лавров пък изтъкна, че преговорите няма да бъдат нито бързи, нито лесни.

Режимът в Сирия има за свои основни съюзници Москва и Иран. Ислямската република обаче няма да е представена на конференцията, тъй като поканата бе оттеглена в последния момент. Както обясни Бан Ки-мун, това е направено, защото Техеран не се придържа към пътната карта за политически преход, приета преди 2 години.

Сирийският външен министър Валид Муалем нападна Запада с изказването си, че някои от гостите на конференцията идват от страни, които насърчават тероризма и са изкацапали ръцете си със сирийска кръв.

Новините

Най-четените