Сградите в София са така проектирани, че трябва да издържат на земетресение с магнитуд 7.4 - 7.5 по Рихтер. Това заяви главният архитект на София Петър Диков в предаването "Денят започва" на БНТ. Той обаче допълни, че голямо влияние оказва качеството на строителството. По думите му в продължение на 7-8 години след промените не е имало стриктен контрол за качеството на строителството.
"Аз обаче смятам, че включително и тези сгради са направени достатъчно коректно спрямо проектите, тъй като отговорността на проектанта и конструктора е много голяма по нашата нормативна уредба", допълни той.
Според главния архитект на София три неща определят устойчивостта и гаранциите на сградите при земетресение. Първото са нормите, по които се проектират сградите. Второто е качеството на самото строителство. И третото е организацията на обществото и на града при едно бедствие.
По първия пункт, според Диков, нашите норми са изключително коректни и добре направени, като са съобразени с европейските. "Така че по отношение на качеството на самите проекти, аз мисля, че ние не трябва да имаме съмнения" посочи той.
По думите му зонирането на България е направено коректно - спрямо нашата геоложка зона. То беше променено след земетресението във Вранча в Румъния през 1977 г., което беше със сила от 7.6 по Рихтер - тогава се срутиха жилищни сгради в Свищов. "Жилищните сгради, които паднаха, бяха строени по една система, която след земетресението беше забранена", каза още главният архитект.
защо всичко се върти около София? защо не помислят за прованса, за сигорноста и там има земетръсни зони!!!!