Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков се изрепчи днес на Русия и Холандия. На Москва - заради иска за АЕЦ "Белене", а Амстердам е предупреден, че търпението ни е изчерпано и стават за смях в Брюксел с отказа си да ни пуснат в Шенген.
Пак ще пляскаме руснаците, просто нямат шанс. С тази демонстрация на самоувереност Дянков отхвърли "смешните" руски претенции за компенсация от 1 млрд. евро заради спирането на проекта АЕЦ "Белене". "Ако наистина са решили да ходят по този път, ние ще предявим също нашия иск и ще ги разбием в съдилищата", убеден е той.
Ден след новината за вдигнатия 20 пъти размер на руския иск, коментарите не спират да валят. След като хвърлиха бомбата, руските медии се спират повече на развоя за събитията, отколкото на коментарите.
Първоначалният иск на "Атомстройекспорт" срещу НЕК бе за обезщетение от 58 млн. евро. Руската компания го внесе през юли 2011 г. в Международния арбитражен съд в Париж. През октомври 2011 г. НЕК също внесе иск за 61 млн. евро срещу руската компания "Атомстройекспорт", но в арбитражния съд в Женева.
"Атомстройекспорт" са обосновали увеличаването на иска си с факта, че в момента проектът е прекратен предсрочно от правителството на България, изтекъл е срокът на действие на Споразумението от 29 ноември 2006 г., а НЕК все още отказва да възстанови направените разходи и загуби.
Исканията на "Атомстройекспорт" включват стойността на всички работи, изпълнени по проекта, стойността на оборудването с продължителен цикъл на производство, загуби и други. Общата сума на увеличения иск е най-малко 1 милиард евро, посочват от "Атомстройекспорт".
"Коммерсант" цитира експерта от агенция Nuclear.ru Иля Платонов, според когото "Росатом" има по-голям интерес да приложи оборудването, предназначено за АЕЦ „Белене", в други енергийни проекти. При този вариант съществува възможност разходите да са по-големи, тъй като ще се наложи да се правят допълнителни проучвания.
ИТАР-ТАСС отразява пестеливо сутрешните изявления на енергийния министър Делян Добрев пред bTV, според когото България има и план Б, и план В за сагата "Белене", като нито един от тях не включва плащане на неустойки. Министърът смята за "абсолютно несъстоятелно" да ни се наложи да плащаме обезщетение на руската държавна компания. По думите на Добрев, България работи с "най-добрата адвокатска кантора в света" - "White and Case", която ще се справи с иска на "Атомстройекспорт".
В. "Ведомости" се позовава руски експерти, според които Москва има своите шансове в съда. Очакванията са за дълъг и сложен съдебен процес.
Тук водещ е принципът: "Искай повече, за да получиш поне нещо", коментира за "Независимая газета" Дмитрий Александров, анализатор в руската компания "Универ".Нерешителността на България за изграждането на атомна електроцентрала може й струва скъпо, допълва изданието.
Братушките може и да не очакват всичките им претенции за сумата да бъдат удовлетворени, но също показват достатъчно увереност. Следва коментар върху бъдещето на руско-българските енергийни отношения, определени като мъгляви.
Въпреки първоначалната уж договорка, че до съд няма да се стигне, което премиерът Бойко Борисов тогава отдаде на дружбата с руския народ, искът е факт.
Оказва се, че България не е спала през изминалите оттогава шест месеца, очаквайки московския удар под кръста. Страната ни е наела най-добрата кантора, както се изрази Делян Добрев, която отлично познава юристите на "Атомстройекспорт" и е печелила вече дела срещу тях.
"Според мен това е някакъв типичен руски опит - дайте да видим дали ще се уплашат. Ние сме показали, че не се плашим от руснаците, нито от определени компании, нито от енергийни гиганти. Ако трябва, пак ще ги пляскаме", заяви Дянков.
Проектът за втората ядрена централа край Белене е на 33 години. След няколко отлагания през 2006 г. правителството на Сергей Станишев подписва споразумение за довършването на централата, но не и договор, като прехвърли това на следващия кабинет. По времето на ГЕРБ анексите към споразумението станаха общо 13. Близо три години след идването си на власт, през пролетта на тази година, ГЕРБ прекрати проекта.
Политическа игра
"Русия неведнъж е заявявала, че е готова да продължи проекта. Според официалните изявления, България не може да финансира строителството и това е основната причина за спирането на АЕЦ "Белене". Но Русия е готова да даде на България заем при запазване на съществуващите акции. Този факт потвърждава, че на решението на българското правителство да се оттегли от проекта е политическо", пише интернет изданието Іnvestcafe.ru.
EurActiv също отразява новината с коментар за сложните отношения между София и Москва в областта на енергетиката. Цитирана е зависимостта ни от Русия - 89% за петрола, 100% за природния газ и цялото ядрено гориво, с което работи АЕЦ „Козлодуй". Не са пропуснати и обвиненията, че отказът от АЕЦ "Белене" е свързан с натиск на САЩ.
Учудване в Брюксел предизвика и договорката за ускоряване на строежа на газопровода "Южен поток" в замяна на отстъпка в цената на синьото гориво за България. Целта на руснаците е строежът на тръбата да започне до края на годината, като договорът се подпише най-късно до средата на октомври.
В момента България ползва договорената през април отстъпка от цената на руския природен газ в размер на 11%, която е в сила до края на годината. Не са подписани дългосрочните договори с "Газпром" за доставки на синьо гориво. Наскоро премиерът Бойко Борисов лансира тезата, че можем да минем на краткосрочни договори за доставки. Ако стане, това ще е прецедент в търговската политика на "Газпром".
Не издържах просто. Дянков според мен е последовател на маркиз Дьо Сад. Иначе не ми изглежда нито сериозно, нито нормално подобно изказване.