Освободените чуждестранни военни инспектори на ОССЕ разказаха пред журналисти какво са преживели, докато са били държани като заложници от проруските сепаратисти в Славянск.
Това се случи след кацането им в Берлин, където бяха посрещнати от министрите на отбраната на Германия, Дания и Чехия.
12-те наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество бяха задържани в размирния украински град Славянск на 25 април вечерта. Към тях бяха отправени обвинения от проруските активисти, че са шпиони на Киев и НАТО.
Сепаратитстите освободиха задържаните вчера. Сред заложниците бяха трима военни наблюдатели от Германия, един германски военен преводач, по един наблюдател от Дания, Чехия, Полша и Швеция, както и 4-ма украинци.
В началото сред задържаните имаше и страдащ от диабет швед, който бе освободен на 27 април заради влошеното си здравословно състояние.
Причина за задържането била липсата на разрешение за посещение в Славянск, което наблюдателите от ОССЕ трябвало да дадат пред представители на бунтовниците. Това каза единият от задържаните - полковникът от украинския генерален щаб Игор Туровски.
Пред Франс прес, той е споделил, че никой от заложниците не е бил малтертиран.
Според чешкия подполковник Йозеф Пршеровски първите часове в плен били особено тежки. Първите два дни наблюдателите прекарали в тясно и студено мазе. 8-10 часа те били държани със завързани очи и ръце. Били са непрекъснато наблюдавани и придружавани дори и в тоалетната. Задържаните не са имали достъп до интернет и до телевизия.
На три пъти е имало опасност за животите им, казва полския майор Кшищов Кобиелски, но не споменава за по-конкретни заплахи от страна на хората, които са ги държали в плен. Един от преживените опасни моментите бил по време на престелка. Тогава наблюдателите е трябвало да лежат на земята, докато около тях е имало стотина мъже, въоръжени с пистолети, автомати и ножове.
Според Кобиелски ръководителят на мисията, германецът Аксел Шнайдер, насърчавал останалите да разговорят помежду си за случващото се, което много помогнало в психологически план.
Ръководителят на мисията, германският полковник Шнайдер заяви, че е изпитал дълбоко облекчение от освобождаването.
В интервю за германското списание "Шпигел" вицепредседателят на ХДС Петер Гаувайлер разкритикува факта, че Бундесверът е пратил германски офицери в Украйна.
"Това, че революционното правителство на Украйна, което меко казано е спорно като легитимност, има интерес да покани германски офицери, е ясно. Но какъв е нашият интерес по такъв глупав начин да затъваме още повече в този конфликт?", пита Гаувайлер.
Министърът на отбраната Урсула фон Лайен заяви, че немските наблюдатели са отишли на мисия с нейно разрешение.