По отношение на влизането ни в ERM II трябва да постигнем споразумение с министрите от еврозоната и с ЕЦБ за валутния курс и за цялостното състояние на икономиката. Така бъдещият трети вицепремиер Илиян Михов отговаря в интервю за онлайн изданието "Медиапул" какви мерки, освен фискални, ни трябват за еврозоната.
Михов не дава по-нататъшни разяснения какво разбира под споразумение за валутния курс, при положение, че според Закона за БНБ, който фиксира валутния борд у нас, левът е вързан към еврото при курс 1.95583.
На няколко пъти управителят на БНБ Иван Искров декларира, че влизането в еврозоната ще стане при сегашния фиксинг. Тоест - борд до членството в Европейския валутен съюз, в който в момента членуват 16 държави.
Влизането в т.нар. чакалня преди еврозоната - механизма ERM, тества именно способността на съответната държава да държи стабилен курса на националната си валута при допустими отклонения плюс/минус 15%.
Нашият лев обаче е вързан за еврото, значи ли това, че ще го отвържем, пита сайтът BNews.
В интервюто отговор на този въпрос няма. Михов повтаря отново казаните дотук от него няколко тези:
- идеята за модифициран валутен борд не е на дневен ред и би могла да се обсъди по-скоро на академичен форум - след като свърши участието му в правителството;
- има голяма вероятност България да влезе скоро в ERM ІІ и е доста възможно това да стане в следващите няколко месеца;
- основните му задачи ще са свързани със стратегия за развитие на България.