Американският астронавт Нийл Армстронг, първият човек, стъпил на Луната, почина в събота на 82 години в Кълъмбъс, Охайо, САЩ. В съобщение на семейството му се казва, че причината за смъртта са усложнения от сърдечната операция, която той претърпя преди три седмици.
Армстронг бе командир на мисията "Аполо 11". Стъпването му на лунната повърхност на 20 юли 1969г. бе наблюдавано в пряко телевизионно предаване от повече от 500 милиона души.
На 14 април 1969 г., на специална пресконференция, ръководството на НАСА оповестява решението си кацането на Луната да се осъществи по време на полета на Аполо 11 и неговия командир Н. Армстронг да стане първият човек в света стъпил на лунната повърхност. Космическия кораб стартира на 16 юли 1969 год. Четири денонощия по - късно е достигната окололунна орбита. На 21 юли с. г. с думите „Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..." Нийл Армстронг оставя първите човешки следи по повърхността на Луната.
Астронавтът престоява на нейната повърхност общо 2 часа и 31 мин. Полетът му бе посрещнат с еуфория от американците в момент на космическа надпревара със СССР и войната във Виетнам
Нийл Армстронг участва в експерименталната програма X-15 и мисиите Джемини 8 и Аполо 11, която беше последната мисия на Армстронг, който тогава бе на 38 години. През 1971 г. той напуска американската космическа агенция, за да преподава аерокосмическо инженерство.
В началото на 2012 г, Армстронг е атакуван от остра сърдечна недостатъчност. Няколко пъти посещава болница, където са му направени всички изследвания. На 7 август тази година претърпя операция на коронарната артерия, от която така и не успява да се възстанови. Издъхва на 25 август, поради настъпили следоперативни усложнения
В последните години от живота си Армстронг, който за разлика от свои колеги не се включи в политиката, отправи сериозни критики към новата космическа политика на САЩ, провеждана от Президента на САЩ Барак Обама. Той твърди, че науката отстъпва все повече пред комерсиализацията на космоса.
Президентът Барак Обама заяви в събота вечер, че Армстронг бе "сред най-великите американски герои - не само на своето, но и на всички времена". Миналия ноември астронавтът получи най-високото гражданско отличие на САЩ.
През 2005г. Армстронг бе запитан как се чувства, знаейки, че стъпките му на Луната ще останат за хиляди години. "Надявам се някой да отиде и да ги заличи", отговори той.
Теории на конспирацията
Има редица конспиративни теории, според които кацането на Луната е фалшификация. Първата книга посветена на темата е „Ние никога не отидохме на Луната: Американската измама за тридесет милиарда долара", издадена от Бил Кейсинг през 1974 г., две години след прекратяването на програмата Аполо.
Режисьорът Питър Хаямс през 1978 г. създава филма Козирог-1, в който показва фалшифицирана мисия до Марс, заснета изцяло в студио. Използваният летателен апарат неимоверно много напомня лунния модул на Аполо, което става причина за спекулации и най-вероятно слага началото на разпространението на коспиративните теории за фалшифициране на стъпването на Луната. Това съвпада и с периода след войната във Виетнам и аферата Уотъргейт, когато доверието на обществеността в държавните институции е силно намаляло. Така например Чарлз Джонсън, президент на „Международното общество за изследване на плоска Земя" отхвърля идеята, че човек е стъпил на луната, твърдейки, че кацането е режисирано в холивудско студио, по сценарии на Артър Кларк.
Кой колко вярва
Според проучване от 1999 г. на „Галъп", 6% от населението на САЩ вярва, че стъпване на човек на Луната не е имало, докато 89% са убедени в достоверността му. Обвиненията са често отхвърляни като несъстоятелни от учени, техници и инженери, както и от НАСА и от астронавтите на съответните мисии. Скептиците стават 20% след излъченото на 15 февруари 2001 г. предаване по Fox озаглавено Конспиративна теория: Кацали ли сме на Луната? Предаването е гледано от 15 милиона зрители.
Проучване в Русия от 2000 г. показва, че 28% от населението не вярва, че американците са стъпвали на Луната. Подобно проучване през 2009 година в Англия показва 20% скептицизъм.
Процентът на младите американци (между 18 и 25 години), които се съмняват в достоверността на данните за кацане на Луната е 25%. В книгата „Човек на луната", публикувана през 1994 г., Андрю Чайкин споменава, че по времето на мисията Аполо 8 през декември 1968 г. подобни теории за конспирация вече са съществували.