ДКЕВР поиска промяна на договорите за изкупването на електроенергия от т.нар. американски централи ТЕЦ "Марица - изток" 1 и "Марица - изток" 3.
Предлаганите промени предвиждат значително намаляване на цената на изкупувания от двете централи ток, както и неговата продажба на свободния пазар. Според ДКЕВР сключените през 2001 г. договори за изкупуване на ток не са съвместими с европейските изисквания за конкурентни пазарни условия и поставят двете централи в по-изгодно положение спрямо останалите производители на ток.
Проблемът вече е отчетен от европейските институции, се посочва в позицията на енергийния регулатор. Изводите от тяхното проучване определят подобни споразумения като нерегламентирано предоставяне на държавна помощ.
Анализът на договорите показва, че механизмите за ценообразуване не съответстват на принципите за ценообразуване и целите на Третия енергиен пакет, премахващ пречките пред конкуренцията на енергийния пазар.
ДКЕВР настоява пълната цена на тока от ТЕЦ "AES - 3C Марица Изток 1" да бъде намалена с 30% и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар; намаляване на пълната цена на енергията от ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" с 20% и предвиждане енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар.
С исканите от Комисията изменения за намалена пълна цена на енергията ще се намалят разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 424 млн. лв. за следващия ценови период. Общо за целия период на действие на дългосрочните договори положителният ефект от изменението им ще е общо 5,4 млрд. лв. (ТЕЦ "Ей И Ес 3C Марица Изток 1" - 3,5 млрд. лв., ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" - 1,8 млрд. лв.).
Край и с подкрепата към ВЕИ
От ДКЕВР предлагат и промени в Закона за възобновяемите енергийни източници. Подкрепата за ВЕИ чрез преференциални цени води до отклонения от ценовите пазарни механизми и съответно до нарушаване на конкуренцията в сектора, казват от Комисията. За предложените промени от енергийния регулатор се опират на препоръки на Европейската комисия.
Еврокомисията посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по‐достъпна електроенергия за крайните клиенти. В противен случай са налице обективни предпоставки за дестабилизиране не само на енергийната система, но и на икономиката на България, пише в решението на ДКЕВР.
Предложените промени ще засегнат количествата електрическа енергия от ВЕИ, изкупувана по преференциални цени. Освен това те изискват Комисията, въз основа на потреблението в страната, да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.
"Анализът доказва наличие на икономически необосновани разходи, произтичащи от наредбите на Закона за енергията от възобновяеми източници, които следва да бъдат възстановени чрез цените на всички крайни потребители", се казва в позиция на държавния регулатор.
Според ДКЕВР, че ако бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа с 50% за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а стойността на останалите количества да се определя по цената за излишък на балансиращия пазар, това би редуцирало през ценовия период 01.07.2014 г.- 31.06.2015 г. разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 541 млн. лв.
След изпълнение решенията на Комисията за изменение на договорите между "НЕК" ЕАД и "Контур Глобал Марица изток 3" АД, съответно "Ей И Ес 3С Марица изток 1" ЕООД и при промяна на разпоредбите на ЗЕВИ ще бъдат редуцирани разходите, формиращи цената на обществения доставчик през следващия ценови период с над 1 млрд. лева, пише в решението на ДКЕВР.