"Светът се движи в погрешна посока в опитите си да се пребори с икономическата криза", заяви чешкият президент Вацлав Клаус на асамблеята на ООН, която се провежда в Ню Йорк, САЩ, предаде "Ройтерс"
"Антикризисните мерки, които бяха предложени и вече частично изпълнени, изхождат от схващането, че кризата е причинена от провал на пазарите и че правилният път е регулирането им", коментира той.
Според него това схващане е погрешно и е невъзможно бъдещи кризи да бъдат предотвратени чрез регулаторна намеса и подобни действия от страна на правителствата.
Това само "ще унищожи пазарите, а заедно с тях - и шансовете за икономически растеж и просперитет както в развитите, така и в развиващите се страни", твърди чешкият президент.
Клаус, който е икономист и привърженик на свободния пазар, ръководил масовата приватизация през 90-те години след падането на комунистическия режим в неговата страна, разкритикува призивите на ООН за засилване на регулацията на глобалната икономика и заяви, че организацията трябва да остави тази задача на националните правителства.
Ключът към преодоляването на световната икономическа криза не е "създаването на нови правителствени и наддържавни агенции или стремежът към управление на глобалната икономика", заяви той.
"Напротив - сега е моментът международните организации, включително ООН, да намалят разходите си, да свият административните си тела и да оставят решаването на проблема на правителствата на държавите членки", допълни той.
Думите на Клаус изглежда бяха отговор на изказването на швейцарския председател на Общото събрание на ООН Йозеф Дайс, който на откриването на сесията на асамблеята в четвъртък заяви, че е време Обединените нации "да изпълнят изцяло своята управленска роля".
Дайс заяви, че организацията трябва да се ангажира в по-голяма степен с икономическите и финансовите въпроси и да не ги оставя само в ръцете на форуми като Г-20.