Русия, Китай, Иран, а също така Афганистан и Пакистан са приоритетни цели за Американската агенция за национална безопасност, пише в своя статия германското списание Spiegel.
Изданието е успяло да се запознае със списъка на "разузнавателните приоритети", датирани от април 2013 г. Този документ, както и други, е сред тези, които успя да отмъкне бившият сътрудник на ЦРУ, обвинен в шпионаж в САЩ, Едуард Сноудън, който в момента пребивава в Русия, която му даде убежище за 1 година.
Агенцията оценява своите цели по петобалната система. Като приоритет "1" са класифицирани страните и отделни сфери, представляващи най-висок интерес за американското разузнаване, под "5" - най-малко важните.
В този списък на цели Германия се намира някъде по средата - заедно с Франция и Япония, но преди Италия и Испания. Най-голям интерес за агенцията представлява външната политика на Берлин, а също така и икономиката. Тези теми са класифицирани като приоритет "3". Като приоритет "4" американците оценят немския експорт на оръжие и нови технологии.
Списъкът потвърждава, че важен обект за американското разузнаване е Европейският съюз. Като приоритет "3" Приоритет "3" американската спецслужба е определила външнополитическите въпроси, международната търговия и икономическата стабилност в ЕС. А новите технологии и енергийната сигурност са включени в приоритет "5" - т.е. от тях се интересуват най-малко.
Има страни, които са табу за американския шпионаж - те са само четири: Великобритания, Нова Зеландия, Австралия и Канада. Тези страни са смятани за "истински приятели" на САЩ и с тях се води открит обмен на разузнавателна информация, отбелязва Spiegel.
Какво направи Едуард Сноудън
В началото на юни Едуард Сноудън, който работеше в компания - подизпълнител на американските спецслужби, предаде на медиите сведения за събиране на информация от щатските служби за телефонни разговори и интернет-активност.
Сноудън съобщи за съществуването на секретна съдебна заповед, на база която спецслужбите на САЩ получават достъп до всеки разговор на най-големия мобилен оператор Verizon, а също така огласи и данни за свръхсекретната програма на американската агенция - PRISM, която дава възможност да се проследяват електронните комуникации на най-големите сайтове.
Обама ще променя Патриотичния акт
Действията на Сноудън заставиха американските власти да активизират работата си по преразглеждане на политиката на програмите за следене за терористична активност, заяви президентът на САЩ Барак Обама. Президентът заяви, че не смята Сноудън за патриот.
На брифинг в края на миналата седмица Обама каза, че смята да работи заедно с Конгреса за промени в закона, известен като "Патриотичния акт" (Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001) , който регламентира подслушване на разговорите на физически лица. "Патриотичният акт" беше приет през 2001 г., след атентатите от 11/9. Параграф 215 от закона даде основанието за създаване на програмата PRISM за следене на електронна поща и телефонни разговори.
Основателят на WikiLeaks Джулиан Асанж съобщи в писмено изявление, че с намерението за промени всъщност Обама е потвърдил правотата на действията на Сноудън. Без това, което направи той, никакви подобни реформи нямаше да са възможни, става ясно от изявлението на Асанж.