Директорът на РИОСВ-Бургас Антоний Иванов е оттеглил решението си да не се прави ОВОС на инвестиционното намерение в местността Карадере.
Още на 9 октомври служебният министър на околната среда Светлана Жекова откри сериозни пропуски в първоначалното решение на Иванов, но за да реагира, беше необходимо да бъде подаден сигнал срещу решението. Сред мотивите в решението на директора въпросът да се върне за преразглеждане е това, че е необходимо да бъдат изяснени подробно допълнителни фактори и обстоятелства и въздействието върху околната страна на инвестиционното предложение.
След оттеглянето му въпросът за строежа на луксозен къмпинг се връща за преразглеждане.
„Поставените условия в административния акт и техният характер категорично показват безспорната необходимост от изясняване на допълнителни фактори и обстоятелства в степен на подробност и тяхното въздействие върху околната среда, което трябва да бъде предмет на по-задълбочена оценка", са част от мотивите, посочени в Решението на директора на РИОСВ - Бургас.
В предишното решение се посочваше, че не е необходимо да бъде направена екологична оценка на инвестиоционното намерение на компанията „Макси I", защото няма вероятност да бъде оказано "значително отрицателно въздействие" на местообитанията в защитените зони, в които ще се строи.
Теренът попада в защитената екологична мрежа "Натура 2000" - "Камчийска планина", която опазва дивите птици и в защитената зона на плажа Шкорпиловци, в която има дюни. Решението беше издадено в деня след изборите, когато общественото внимание беше насочено към резултатите от вота.
Желанието за бетон в Карадере не е ново. Още през септември се очакваше багерите да са започнали работата си в района, след като през март кабинетът „Орешарски" одобри „меморандум за разбирателство" с „Мадара Юръп" АД - фирмата, която иска да застрои Кара дере, един от последните диви плажове по Черноморието. Идеята предизвика протести и контрапротести през пролетта.