Алжир отказа да приеме Кадафи

Либийският лидер Муамар Кадафи се опитал да преговаря с алжирските власти да влезе в Алжир от либийския граничен град Гадамес, където бил със семейството си, но получил отказ, пише алжирският вестник "Ал Уатан", цитиран от mediapool.bg.

Като се позовава на източници, близки до президентството, вестникът посочва, че сваленият либийски лидер поискал да говори по телефона с алжирския президент Абделазиз Бутефлика, но той отказал разговора. "Не за първи път Кадафи и негови пратеници се опитват да установят връзка с алжирския президент", посочват източниците, цитирани от БТА.

"Съветник на президента се извинил на либийския лидер, че Бутефлика отсъства, зает със събития в Алжир". Той имал предвид атентата във военната академия в Шершел миналия петък, при който загинаха 18 души, добавили източниците пред "Ал Уатан". Според тях алжирските власти имали опасения, че в опит да оцелее, Кадафи може да се съюзи с Ал Кайда в ислямския Магреб.

Преходният национален съвет (ПНС) на либийските бунтовници отхвърли идеята за разполагане на международни военни части в страната, съобщи пратеникът на ООН в страната Йън Мартин, цитиран от Би Би Си - пише в. "Дневник". Той отбеляза, че ООН е обмисляла да изпрати военни наблюдатели в Либия.

По-рано председателят на ПНС Мустафа Абдел Джалил заяви, че бунтовниците не се нуждаят от външна помощ, за да поддържат сигурността.

Според заместник-посланика на Либия в ООН Ибрахим Дабаши, който подкрепя ПНС, ситуацията в страната е уникална. "ООН постави въпроса за изпращане на мироопазващи сили, но реално ситуацията в Либия е специална", заяви той. "Това не е гражданска война, не е конфликт между две страни. Това е положение, в което народът се защитава срещу диктатурата", твърди Дабаши.

Въпреки това ООН е очаквала да бъде помолена да изпрати полицейски сили, отбелязва Мартин. "Вече не очакваме да ни поискат военни наблюдатели", призна той след заседание на Съвета за сигурност на ООН.

"Очевидно е, че либийците искат да избегнат каквото и да било военно присъствие, било то под флага на ООН или не", коментира Мартин. Той добави, че едно от най-големите предизвикателства за ООН ще бъде да помогне на Либия да подготви демократични избори.

"Нека си припомним, че на практика там никой не помни избори, няма електорален механизъм, няма избирателна комисия, няма някогашни политически партии, няма независимо гражданско общество, а независимите медии едва започват да се появяват на изток в последно време", подчерта той.

Новините

Най-четените