Жертвите в Япония са 14 300

Броят на загиналите при катастрофалното земетресение и последвалото цунами в Япония на 11 март е 14 294 души, като жертви има в 12 префектури. Безследно изчезналите са 12 026 от 6 префектури. Това сочат публикувани днес данни на японската национална полиция, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Издирвателните операции на пострадали от стихиите в североизточната част на остров Хоншу продължават. Във временни убежища пребивават над 130 хиляди човека. Напълно или частично са разрушени над 150 хиляди жилищни сгради, които са оставили най-малко 25 милиона тона отломки.

Щетите за Япония по предварителни изчисления са над 24 трилиона йени (308 милиарда долара). отделно на 11 трилиона йени (133 милиарда долара) се оценяват щетите от аварията в АЕЦ "Фукушима 1".

30 работници от "Фукушима-1" облъчени над допустимата норма

Трийсет работници, участващи във възстановителните дейности в авариралата японска АЕЦ "Фукушима-1", са получили облъчване над допустимата норма, съобщи вчера компанията оператор Tokyo Electric Power Co - Tepco, цитирана от ИТАР-ТАСС.

Пределната годишна норма за радиационно облъчване за участници в аварийни работи в Япония е 100 милисиверта. При сегашните извънредни обстоятелства това ниво беше увеличено до 250 милисиверта, посочва БТА. Обичайната норма за облъчване за един човек е от 1 до 2,5 милисиверта на година.

Операторът на авариралата АЕЦ планира да построи подземни стени около засегнатите реактори, за да не допусне заразената вода да се разпространява в природата, съобщи днес телевизия Асахи, цитирана от Франс прес.

За да достигнат непропускаща почва, работниците от централата, разположена на 250 километра североизточно от Токио, ще трябва да копаят дълбочина на 15 метра, откъдето да започна изграждането на тези стени, уточни телевизия Асахи.

От земетресението на 11 март и последвалата го вълна цунами, довели до прекъсването на системата за охлаждане на реакторите на АЕЦ "Фукушима" Тepco изля хиляди тонове морска, след това прясна вода в реакторите и басейните за отработеното гориво, за да ги поддържа на определена температура.

Част от тези води, които са заразени, проникнаха в залите на някои реактори, както и в канализацията и подземните галерии. От началото на април стотици тонове от тази високо радиоактивна вода изтекоха в Тихия океан през пукнатина, която впоследствие бе запълнена.

Новините

Най-четените