Броенето на депутати сутрин няма да издържи дълго, по-добре да се ходи на избори, заяви депутатът от БСП Георги Кадиев по БНР. Според него доста депутати си задават въпроса "има ли смисъл да продължаваме този начин на работа".
За извънредното си заседание вчера парламентът така и не успя да събере кворум.
"Очевидно никой не може да предвиди поведението на "Атака" и дали ще влязат в залата, или не, съответно и дали ще има заседание. Аз не мисля, че българските граждани ни плащат заплатите, за да научават, че сме прекъснали заседанието в 11 часа.
Това положение да броим гласовете всяка сутрин, няма да издържи дълго. Или трябва да се седне и да се каже даваме някакъв срок, една година или повече и оставяме правителството да свърши някаква работа, или по-добре наистина да отиваме на нови избори", каза Кадиев пред БНР.
Янаки Стоилов: Има риск да не се приеме Изборният кодекс
"Има риск да не се приеме Изборният кодекс, защото тези два дни започват да стават критични и ако още ден - два се провалят, тази работа няма да може да бъде завършена." Това каза пред Нова телевизия Янаки Стоилов, зам.-председател на ПГ парламентарната група на "Коалиция за България".
"Ако този сценарий се случи, или настоящият закон ще продължи да действа, или трябва да се направят някакви малки промени в настоящия закон", уточни той.
Стоилов все пак очаква днес да има дискусия в пленарната зала, която да затвори темата и за майчиния език. "След като парламентът не успя да работи няколко пъти, поставя се въпросът каква е реалната възможност той да решава проблемите", коментира Стоилов.
Причината той вижда в "непремерени изказвания на представители на ДПС". Депутатът окачестви заседанието в понеделник като "огледално изражение на това, което се случи в петък, но този път заради "Атака".
На въпрос за най-спорната за депутатите тема в новия Изборен кодекс - за възможността да се агитира на чужд език с превод, Янаки Стоилов каза: "За мен проблемът е, че зад темата за езика се появиха много по-дълбоки проблеми и разделения. Преекспонирането на темата засилва чувствителността на българския гражданин. Изказването на Хафъзов не е случайно. Друг е въпросът дали е преценен ефектът или точно някой е знаел съдържанието. Без това да е спонтанна реакция, съдържанието на темата постави в деликатно положение самото ДПС".
По думите му, всички, които искат "да се къпят в крайния национализъм и популизъм, искат да се нагнетява напрежението".
По повод отцепниците от ГЕРБ, Стоилов коментира, че ще е много хубаво, ако те осигурят кворум. "Това не е сценарий. От ГЕРБ излизат хората, които са участвали в най-голяма степен в разпределянето на публичните пари. При всички случаи е добре да бъде изяснено дали тези хора са били притискани", допълни той.
"Когато едни хора или икономически групи са добре фаворизирани в едно управление и след това имат възможност да запазят своята позиция, това поражда много въпроси около начина на структуриране на властта. Тези въпроси все още не са снети", добави още Янаки Стоилов.