Обръчи от фирми около Нов български университет (НБУ), чийто бивш ректор проф. Сергей Игнатов в момента е министър на образованието, ще получат милиони от Фонда за научни изследвания, пише "Сега".
Конкурсната сесия е била проведена при пълна липса на прозрачност; за финансирането на 95 проекта (от общо 1200 кандидатствали) ще бъдат разпределени 14.8 млн. лв. Това са средствата, които държавата отделя от бюджета си, за да финансира приоритетни научни проекти.
Затова и образованието ни е на такова дередже-вместо да се дават пари за подобряване на учебните бази и учебните помагала, за повече практически упражнения и добра квалификация на преподавателите, парите изтичат в нечии джоб.
17 от спечелилите проекти ще се осъществяват от фирми и фондации, регистрирани в апартаменти, без научен потенциал и научна инфраструктура, повечето регистрирани в последните година-две. Те ще получат общо около 5 млн. лв. Някои от проектите са спечелени от приближени на шефа на фонда Рангел Гюров - преподавател в НБУ.
67 от проектите са на университети, институти и болници, а 11 на вузове в комбинация с фирми.
Рецензент на Гюров - проф. Божидар Божинов, е "възнаграден" с 260 000 лв., които ще получи под формата на финансиране на проект, одобрен от фонда. Парите ще отидат в семейната фирма на 80-годишнияБожинов "Грунд 1" ООД, регистрирана в апартамент.
Божинов заедно със 76-годишната си съпруга ще изследват опазването на сгради и съоръжения при подземно транспортно строителство. Предметът на дейност на фирмата обаче няма никаква връзка с науката -покупка на стоки с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид, продажба на стоки собствено производство, складови и превозни сделки, туристически и рекламни услуги и пр.
"Награден" е и ректорът на библиотекарския университет проф. Стоян Денчев, откъдето Гюров получава титлата "доктор на науките".
Вузът печели общо четири проекта - самостоятелно или с партньори, на обща стойност 960 000 лв. Лично проф. Денчев е класиран като ръководител на проект за 360 000 лв. на тема "Политики за управление на културно-историческото наследство - комуникация и социализация чрез образование".
От два дни сред учените се разпространява писмо до парламентарната комисия по образование и до министъра на образованието, в което се настоява за преразглеждане на конкурса.
Има съмнения и за неговата законност. Мотивите са незаконното назначение на Гюров и уволнението на един от членовете на Изпълнителния съвет на фонда - проф. Мирослава Кортенска, в хода на процедурата, което променя първоначалните правила и условия за провеждането й.
Кортенска бе освободена със съобщение на сайта на фонда, тъй като е възразила срещу начина, по който се класират проектите.
Вчера Гюров заяви пред "Сега" по телефона, че не бяга от въпросите и ще отговори на всички, но трябва да получи разрешение на пресцентъра на просветното министерство. По-късно пред вестника медийната съветничка на Игнатов и преподавател в НБУ д-р Евелина Христова пък заяви, че атаките идват от неуспели кандидати. Според нея министърът ще вземе отношение по казуса, когато е достатъчно запознат с него.
Не знам, кой има нещо против такива фундаментални изследвания: ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА КИБЕРЗАПЛАХИ И ТЯХНАТА ВРЪЗКА С ПОВЕДЕНЧЕСКАТА ДИНАМИКА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ В ДОМОВЕТЕ НА БЪДЕЩЕТО - 180 000 лева СРЕЩУ КРИЗАТА В ОБРАЗОВАНИЕТО. СТРАТЕГИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ ЧРЕЗ НОВ КОМУНИКАТИВЕН ПОДХОД ЗА МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНО ИНТЕРАКТИВНО ОБУЧЕНИЕ - 400 000 лева ( НБУ ) ИЗСЛЕДВАНЕ НА ПОЛЯРИЗАЦЯТА НА ЗОДИАКАЛНАТА СВЕТЛИНА И МЛЕЧНИЯ ПЪТ ЧРЕЗ НАНОСАТЕЛИТ И ТРАНСЛИРАНЕ НА ДАННИТЕ ДО НАЗЕМНА СТАНЦИЯ ПРЕЗ АНАЛОГОВ ИЛИ ЦИФРОВ РАДИОКАНАЛ - 480 000 лева Враговете на дОмокрацията и славната Партия търсят само с каквио да се заяждат, вместо да пеят в прослава на Партията кърмилница и нейните верни синове БиБи, ЦвъЦвъ и СерГей Игнатов - автор на хиляди трактати по жизнено важни за целия български народ теми Засрамете се от срама си!