Докато гледам как тълпа от привърженици на почетния председател на ДПС Ахмед Доган се блъска с полицията пред неговите "Боянски сараи", някак неусетно се сещам за едно интервю, провело се преди около 19 години.
В края на юни 2005 г., малко преди изборите за Народно събрание, на жълтото диванче в Шоуто на Слави Трифонов беше "кацнал" самият Доган.
Тогава Слави беше все още само шоумен, а Сокола в титлата си все още нямаше "почетен". И до ден днешен обаче това интервю остава едно от най-знаковите за българския политически елит и се помни с една единствена фраза - "обръчи от фирми".
Обясненията тогава на лидера на ДПС бяха за финансирането на политическите партии - нещо, което по думите му става от бизнеси, гравитиращи около конкретните партии.
Спомням си и прословутите думи на Ахмед, че "сигурно половината бизнесмени, които са над средното равнище, са... или с мое съдействие, или с най-много моя усмивка".
"Ако щете, винаги има фирми, които подкрепят една или друга политическа сила", коментира политикът с типичния за него откровен и практичен политически цинизъм.
Днес, докато една фирма се опитва да изгони Доган от неговите Боянски сараи и от имението му в Росенец, където той очевидно живее под наем, тези думи отново кънтят силно и ясно.
Двата имота се оказва, че не са на почетният председател на ДПС, а собственост на дружествата "Хермес Солар" и "Делта Епсилон", които пък се притежават от фирма "Сигда" на Данаил Папазов - бивш министър на информационните технологии, транспорта и съобщенията в правителството на Пламен Орешарски.
Сега, на фона на все по-горещата и ожесточена война за контрола над ДПС между Доган и съпредседателя на партията Делян Пеевски, изведнъж Папазов решава, че иска двете имения да бъдат освободени. По възможност - веднага.
Той изпраща хора, които да влязат в Сараите в кв. "Бояна", а ДПС изпращат на място симпатизантите си, за да вдигат шум и да попречат на изхвърлянето на почетния им председател.
На място се появи и другият съпредседател на ДПС - Джевдет Чакъров, който представи и договор за наем.
Да си призная, откровено любопитно ми е какъв наем е плащал Доган, който обитава това имение от десетилетия вече. И колко официални собственици са се сменили през годините - различни фирми на различни собственици, които да отдават имота на все един и същи човек.
До тези отговори едва ли ще стигнем, поне не и публично. Но в корена си ситуацията по никакъв начин не се е променила от 2005 г. насам - и тогава, и сега вечният отговор е един - обръчи от фирми.
Само дето сега този конкретен обръч изглежда да се е счупил.
Ахмед Доган и хората му държат верността на голямата част от избирателите на Движението, но Делян Пеевски и хората му са тези с парите и до голяма степен - с лостовете за влияние.
Това второто се вижда както от опита да бъде изгонен почетният председател от двете му имения, така и от отстраняването му от Борда на директорите на ТЕЦ "Варна", така и до голяма степен от изненадващо ускореното разследване по казуса със заема от Българската банка за развитие, отпуснат на фирма на Румен Гайтански - Вълка - един от сочените за близки бизнесмени до ДПС.
Същевременно с това обаче, колкото и голямо влияние да има Пеевски, новите избори може да го поставят в неизгодна позиция, особено ако не успее да вземе регистрацията на Движението.
Пословична е истината, че "обръчите" предпочитат да следват победителите.
Именно това е и причината, заради която сблъсъкът между двете крила в ДПС ще става още по-ожесточен - просто и двете страни осъзнават, че съдбата на провалилия се няма да е кой знае колко добра.
Доган гони символично Пеевски от партията си, Пеевски му отвръща, като издейства Доган да бъде изгонен от сараите си.
И това са само първите по-сериозни удари, мачът тепърва започва.
Въпросът обаче е накрая, след всички разменени жестоки удари, дали ще има партия, която да бъде спечелена. И дали около нея ще има останали достатъчно обръчи от фирми.