Службата на САЩ за борба с наркотиците DEA (Drug Enforcement Agency) откри днес офиса си в София в присъствието на вътрешния министър Цветан Цветанов и на директорката на агенцията Мишел Лионхарт. Тя е първият специален агент на ДЕА, издигнал се до нейния връх, след като е преминала цялата йерархична стълбица, съобщи "Труд".
Пръв за отварянето на офиса съобщи преди три месеца посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик. DEA има бюра в Албания, Хърватия, Чехия и други европейски страни. Агенцията има 227 офиса във всички американски щати и още 86 представителства в 62 държави.
Трафикът на дрога през България расте, отбеляза и последният доклад на Държавния департамент, подготвен от DEA, по темата. В него се посочва, че пратките наркотици, които залавят българските митници, са "историческо ниски".
Офисът в България се финансира от бюджета на агенцията. Все още не е ясно колко души ще работят в него. Преди време от американското посолство съобщиха, че от 2008 г. в резултат на съвместни разследвания между DEA и ГДБОП са конфискувани наркотици на стойност над $3.1 млн.
Преди време вицепремиерът Цветанов коментира, че откриването на бюрото е "ясен знак за доверие и стратегическо партньорство" и благодари за обучението, което DEA е правила на български служители за противодействието на трафика на дрога и прането на пари.
"От дълго време чакаме този ден. Бях тук през 2008 г. и тогава обещах на много хора тук, че следващия път, когато се върна в София, ще отворим офис на DEA", каза Лионхарт.
"Имаме офиси в Гърция вече от 30 години, присъстваме в Турция над 50 години вече. Имаме много добро сътрудничество с България и работим с нашите партньори, за да спрем трафика на наркотици в Европа и света", заяви директорът на DEA.
"Изключително съм развълнуван, защото това беше една мечта", каза Цветанов. Той припомни за сътрудничеството на ГДБОП с DEA за реализирането на знаковата операция "Лунна светлина".
"Ние сме част от балканския път на хероин и по този начин ще допринасяме за общата колективна сигурност на ЕС. България засилва основната си роля за пресичането на подобни канали и ние ставаме много по-сигурна граница на ЕС", допълни министърът на вътрешните работи.
Ами ха добре дошли Пък да не се въздържат само с това, по нататък да ни изпратят от щатите и едно МВР со все персонала и пак така една ЮЕс агенция Митници и работата може и да стане
Ако някой искаше да има контрол върху наркотичните вещества нямаше да ги превръща в еталон за престъпност. Според мен е лицемерие преследването на снабдители на пристрастяващи вещества без също толкова пълен интерес към вече пристрастените. Вкарването в рамките на закона би намалило драстично проблема, но "проблемът" носи и други изгоди за вечно "решаващите" го. Единственият натурално престъпен елемент в разпространяването на наркотици всъщност е скланянето на други лица към вредна зависимост, но се преследва не това, а търговията със зависимост - също такава зависимост, каквато не се счита за престъпление, колкото и да е налудничава, ако е от държавата.