Цветанов: 5 процента от съдиите - сраснати с престъпността и партиите

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов отправи поредния тежък упрек към съдебната система в България, която се е "сраснала с престъпността и с политическите партии, управлявали страната през последните 20 години".

Само 5% от съдиите са такива, но те работят по най-тежките знакови дела  за организирана престъпност и делата с голям финансов ресурс, заяви днес пред БНТ Цветанов в коментар на оповестения вчера доклад на Европейската комисия за напредъка на България в правосъдието и обществения ред.

Цветанов заяви, че е готов да предостави на Висшия съдебен съвет (ВСС) данни за корумпираните магистрати, но пак повтори, че за целта членовете на ВСС трябва да имат допуск до класифицирана информация.

МВР-шефът даде пример с ръководител на съд, назначен от сегашния ВСС, "раздробил" обществените поръчки, които обявява, така че да паднат под прага от 50 000 лева, за да избегне задължението да обявява конкурс. "Ако е от изпълнителната власт, начаса ще бъде уволнен, но на съдията не можем да търсим отговорност", посочи Цветанов.

Случаят бил обсъден и с главния прокурор Борис Велчев, но ВСС не може да получи информация за него, защото е поверителна.

Предстои анализ на всички обществени поръчки, обявявани от институциите, въз основа на който ще бъдат предложени промени в законодателството, така че да се избегнат корупционни практики, които сегашният нормативен акт допуска, каза Цветанов. Според доклада на ЕК в 60% от обществените поръчки у нас има нередности.

По думите на Цветанов ВСС не е взел достатъчно активна позиция и по теми, свързани с имотното състояние на магистратите и лобизма в съдебната система, като даде за пример случая с Красьо Черния и имотите на "бедни роднини" на магистрати по Черноморието. Според него всичко това е станало с мълчаливото съгласие на политическите партии.

Съдебната система сверява часовника си с Брюксел, каза Цветанов и даде пример с две от делата с голям обществен интерес - за убийството на студента Мартин Борилски в Париж през 2001 г. и за източването на 7.5 млн. евро от САПАРД от групата на Марио Николов. "Когато Франция обяви, че започва паралелен процес по случая "Борилски" , нашата правораздавателна система веднага взе адекватни решения. Николов нямаше да е осъден, ако името му не беше посочено в доклада на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, каза Цветанов. Такова вмешателство се приема магистратите, но ако Цветанов го казва - това става намеса в работата на съда, заяви вицепремиерът.

"Днес е налице политическа воля за промяна и МВР няма да променя концепцията си, която прилага от една година. Днес и в следващите дни ще има още операции, защото това гарантира стабилността на държавата и че европейските пари няма да бъдат откраднати", заяви Цветанов. По думите му фактът, че в последно време няма показни убийства и отвличания показва, че няма полицейщина, а ред, дисциплина и обществено спокойствие.

Според Цветанов специализираните съдилища, за които той, по думите му, е получил подкрепа в доклада на ЕК, ще заработят от началото на 2011 г. Случаи като този обаче с бившия премиер Сергей Станишев, обвинен за неправилно боравене с класифицирана информация, няма да се гледа там, защото нарушението е малко. "То показва липса на трудов стаж, на опит, на съзнание, че боравиш с класифицирана информация , Станишев не е чак толкова виновен", каза Цветанов.

Новините

Най-четените