10 допълнителни заплати годишно или общо 22 ще има възможност да получи държавен служител като бонус. Това предвиждат приети окончателно текстове от промените в Закона за държавния служител, които парламентът гласува на второ четене.
Според приетите днес текстове, за "особени заслуги" държавен служител ще може да получава до 80% от основната си заплатата за съответната година.
На първо четене депутатите предвиждаха чиновниците да могат да получават бонуси най-много до 30 % от основната им заплата, но при второто четене се прокрадна текст, според който размерът на допълнителното възнаграждение на отделните служители не може да надвишава 80%, а единствено общите разходи на институцията за допълнително материално стимулиране няма да може да са под 30% от разходите за заплати в нея.
Институциите ще разполагат с ограничен ресурс, който ще могат да разпределят като бонуси, като едни служители ще могат да получат максималните 80% от заплатата си допълнително според преценката на техния ръководител, а други могат да да не получат нищо.
Всеки в администрацията, който има стаж най-малко 6 месеца в рамките на една календарна година, подлежи на оценка за изпълняваната от него длъжност, която ще се прави от прекия ръководител, който пък писмено ще трябва да мотивира атестата си пред началника над него, който е и контролиращ ръководител.
Държавният служител също трябва да бъде запознат с това как прекият му ръководител оценява свършената от него работа. Чиновниците ще имат 7-дневен срок да обжалват оценката, която са получили.
С промените в Закона за държавния служител, депутатите премахнаха понятието клас "прослужено време" за чиновниците. Парите, които служителят e получавал за клас, вече ще бъдат включени в основната месечна заплата.