Почти два месеца след парламентарните избори Сърбия все още е без правителство. Но коалиция като че ли постепенно се оформя - от верни на Милошевич хора. Неговият рупор от 90-те години е на път да стане премиер, коментира Дойче Веле.
Най-вероятното новият кабинет ще бъде сформиран без участието на бившия президент Борис Тадич и неговата Демократическа партия. Тадич и партията му управляваха в продължение на години, но в крайна сметка подцениха недоволството на гражданите по отношение на икономическата ситуация и недостатъчната борба срещу корупцията. Което обяснява загубата, която Тадич претърпя на президентските избори през май срещу конкурента си Томислав Николич - великосръбския националист, който се постара да се представи като максимално проевропейски ориентиран.
Непосредствено след поражението си Тадич заяви, че в никакъв случай не би искал като компенсация за изгубения си пост да се съгласи да застане начело на сръбското правителство. Няколко дни по-късно обаче той оттегли декларацията си и обяви, че отговорността, която носи, все пак ще го накара да се включи в кабинета. Тадич се стреми да удължи живота на коалицията между неговата Демократическа партия и Социалистическата партия на Сърбия на досегашния вътрешен министър Ивица Дачич, разширена с участието и на един трети партньор.
Ренесанс на национализма
"Засилват се опасенията, че след избора на Томислав Николич за президент и очаквания избор на Ивица Дачич за премиер Сърбия ще направи стъпка назад по пътя на своята демократизация", казва германската депутатка и експертка за Балканите Ута Цапф. Според нея националистическите и реакционните сили в Сърбия вземат връх. "Каква фатална символика, че това се случва в годишнината от събитията на Косово поле", допълва германската депутатка.
С Николич и Дачич, за първи път след свалянето на режима на Милошевич, двама привърженици на военната му политика се настаняват в управлението на страната.
Оглавяваната доскоро от Николич Сръбска Прогресивна партия, която спечели най-много гласове на парламентарните избори, предложи на Дачич да оглави едно съвместно коалиционно правителство, макар че неговата Социалистическа партия се представи слабо на изборите. Социалистическият лидер потвърди, че е получил предложението да стане премиер и го нарече "сериозен въпрос", с който неговата партия се е заела.
Всъщност дори и на върха в Сърбия да застанат последователи на Милошевич, страната няма непременно да се върне назад в миналото - просто връзките й с Европейския съюз вече са твърде тесни. И макар първата визита на Николич да се осъществи в Москва, а не в Брюксел, Сърбия няма да се превърне в поредната постсъветска република. Но за отношенията със съседните държави новото ръководство не предвещава нищо добро.
Говори Биг Брадър, разделете се на 8 и съставете правителство