Русия и САЩ се договориха да разрешават конфликта в Източна Украйна по мирен път, без използването на оръжие. Американският държавен секретар Джон Кери и руският външен министър Сергей Лавров обсъдиха по телефона ситуацията в Украйна.
В съобщение на Държавния департамент се посочва, че двамата са говорили за търсене на решение на проблема със сигурността в източните украински градове по мирен път, чрез диалог. Двете страни са изключили използването на сила за постигането на политически цели.
Сергей Лавров подчертава, че включването на всички украински региони в преговорния процес е без алтернатива.
Двамата са обсъдили и въпроса с унищожаването на сирийските химически оръжия.
Вчера Кери, при предишен разговор с Лавров, опроверга съобщенията, че служители на частната охранителна компания Greystone помагат на украинските власти за опазването на реда в югоизточната част на страната.
До момента Русия на два пъти подведе германския канцлер Ангела Меркел по повод намесата си в Украйна. Първия път руският президент Владимир Путин за ситуацията в Крим, а втория път йобеща да изтегли войските си от украинската граница, но по време на срещата на външните министри от НАТО в началото на месеца стана ясно, че това не се случва.
Без право на глас в ПАСЕ
Междувременно Парламентарната асамблея на Съвета на Европа лиши руската страна от право на глас до края на 2014 г. заради присъединяването на Крим към Руската федерация, съобщи РИА Новости. С това се внася поправка в резолюцията, приета по-рано, която забранява на Русия да участва в управителните органи на ПАСЕ до края на годината.
Асамблеята отклони приемането на поправка, предложена от Грузия, според която пълонмощията на руската делегация в Съвета да бъдат анулирани.
По-рано ръководителят на руската делегация в ПАСЕ Алексей Пушков коментира ситуацията като „фарс", защото в залата не са присъствали всички членове на руската делегация.
"Газпром" може да спре доставките на газ за Украйна
Русия заплашва с прекъсване на газовите доставки към Украйна. В писмо до лидерите на 18-те страни-членки на ЕС, Путин предупреждава, че ако Киев не уреди енергийните си сметки с руската компания „Газпром" на стойност 2.2 милиарда долара, то компанията ще бъде принудена да премине в „режим на предплащане на газовите доставки, а в случай на бъдещо нарушаване на условията за плащанията, изцяло или частично ще спре доставките на газ".
Същевременно той предлага Русия и Брюксел да работят заедно, за да подпомогнат възстановяването на разтърсената украинска икономика.