Над 200 загинали и стотици изчезнали, огромни разрушения и тотален шок след наводненията в Испания отпреди няколко дни. По улиците на редица населени места в региона на Валенсия е пълен погром, а кадрите от затрупаните с коли и отломки улици изглеждат нереално.
Не повече от 25 загинали, но отново огромни наводнения и разрушения, беше резултатът от страховития ураган "Милтън", който удари американския щат Флорида през октомври.
Колкото и спекулативно да е сравнението между две различни бедствия, разликата в броя на жертвите няма как да не се набие в очи. Както и начинът, по който подходиха властите.
За опасността от "Милтън" разбра цял свят. Властите във Флорида наредиха евакуация и дни наред предупреждаваха, че това може да се окаже най-страшното бедствие от десетилетия. Целият щат беше в бойна готовност, и подготовката беше като за война - вероятно и защото малко преди това южните щати на САЩ бяха ударени от друг ураган, с 230 жертви в общо 6 щата.
Далеч преди достигането си до сушата, "Милтън" беше водеща новина в почти целия международен новинарски поток, и очакването беше за невиждана катастрофа, която почти ще изтрие части от Флорида от лицето на Земята.
В крайна сметка силата на бурята отслабна и най-лошият сценарий не се случи. Тя обаче имаше достатъчен потенциал за трагедия, който до голяма степен беше избегнат и защото хората бяха предупредени, наплашени, и доста от тях се бяха евакуирали.
Невероятното при наводненията във Валенсия е, че е възможно в страна от Европейския съюз през 2024 г. предупреждение изобщо да няма.
Там съобщението на мобилните телефони на всички да не се излиза навън дойде, когато вече всичко по улиците беше под вода.
Метеорологичните служби са предупредили за поройни дъждове още на сутринта на фаталния ден, няколко часа по-късно са дошли и първите сигнали за бедстващи хора от вътрешните части на региона на Валенсия.
В 5 следобед спешните служби вече са били залети от стотици сигнали, но предупреждението беше издадено в 8 вечерта, когато хора се давеха в колите си или бяха повлечени от мощните реки от вода, кал и отломки по улиците и приземните етажи.
Хората във Валенсия има защо да са гневни и да замерят краля и премиера с кал. Местните политици тепърва ще спорят кой е по-виновен, но провалът на властите в Испания е огромен и трябва да послужи като пример за всички институции и в страната, и извън нея.
Защото колкото и прекаленото нагнетяване на потенциалната опасност да изглежда несъразмерно след като бедствието отмине, е факт, че именно то спасява животи.
Неведнъж и у нас сме се забавлявали с истеричните предупреждения за бури или студени вълни например на Британските острови, където се плашат от малко сибирски студ и сняг. Докато не прочетем в новините за удавени хора в България, при дъждове, за чийто интензитет дори не сме разбрали.
Трагедията във Валенсия може да се случи навсякъде, порои и наводнения стават постоянно.
При последния случай у нас - преди година в Царево - загинаха 4 души. И освен мерки като укрепване на язовири, поддържане на речни корита и контрол на незаконното строителство, от съществено значение е и системата за ранно предупреждение.
Която не се изчерпва с червения код за опасно време на метеоролозите, а само започва с него.
Продължава през оценяване на опасността от съответните аварийни служби и местни власти, и стига до официални предупреждения по всякакви канали - прессъобщения за медии, постове в социални медии и, естествено, на финала, предупреждения през системата Bg-Alert.
Тя обаче неслучайно е обект на подигравки и гняв с "test, test" и нелепите си пробни изпитания. Или съобщение за несъществуваща тревога ще изкара акъла на сума народ, защото някой без да иска натиснал грешен бутон, или при истинска опасност няма да има сигнал, защото - както при пожара във Воден през лятото - всичко станало много бързо.
Или пък - както с последния тест - съобщението няма да стигне почти до никого, защото според МВР хората не са пуснали необходимите настройки на телефоните си.
За да не пропуснат съобщение за опасност, гражданите трябва да активират опцията за безжични сигнали в телефоните си, обясниха от МВР, и отчетоха теста за успешен, тъй като при истинска опасност съобщенията щели дойдат по друг канал, за който не са нужни допълнителни настройки...
Рано или късно ще се наложи да се уверим в адекватността на системата в реална обстановка. И дано тогава тя наистина работи. Защото не бива да забравяме случилото се с Валенсия.