Холокост-селфи? А сега смешно ли ви е?

Усмихната тийнейджърка се снима, докато се протяга игриво и безгрижно върху паметник от бетонени блокове. 63 "харесвания".

Група млади туристи от Япония позират на същото място с безупречните си дрехи, аксесоари и прически в кадър, режисиран като модна фотосесия. 168 "харесвания".

"Какво невероятно място", пише друг мъж, впечатлен от дизайна на пространството. Самият той се е заснел, докато жонглира, коленичейки на земята между високите стени на паметника. 542 "харесвания".

Ако обаче се опитате да доближите курсора на мишката към някоя от тези снимки, ще изтръпнете от ужас.

Зад "паравана" на усмивките, нацупените устни, позите и селфи-стиковете се крие брутален черно-бял фон.

Тук се крие историята на Холокоста - мъже и жени с голи, безформени, разядени от глада и мизерията тела; трупове, нахвърляни безразборно един върху друг в открити масови гробове; огромни купчини от обувки, дрехи и лични принадлежности на жертвите на концлагерите.

Yolocaust (от Холокост и Y.O.L.O. - You only live once, "живее се само веднъж") е проект, който не се препоръчва за хора със слаби нерви. Той е създаден от 28-годишния сатирик и активист Шахак Шапира, който живее и работи в Берлин.

В германската столица се намира и прочутият монумент в памет на жертвите на Холокоста - т.нар. Stelenfeld, Мемориалът на избитите евреи в Европа. Това е и един от любимите туристически обекти през последните 10 години, като се е превърнал в "задължителна" локация за посетителите на Берлин.

Близо 10 хиляди души на ден посещават паметника - някои от тях си правят майтапчийски снимки, предназначени за Facebook, Instagram, Tinder и др., други скачат, тичат, карат скейт или колело около бетонените блокове.

Тази тенденция към обезличаване на монумента и постепенното му превръщане в атракция без особена мисъл за почит към жертвите, на които е посветен, огорчава Шапира до такава степен, че го кара да създаде Yolocaust.

Шапира има личен мотив да осмее зловещо онези, които несъзнателно превръщат историята в карикатура.

Единият от дядовците на 28-годишния мъж едва е спасил живота си по време на Холокоста. Другият се оказва една от жертвите на палестинските терористи по време на заложническата криза на Олимпийските игри в Мюнхен 1972 г.

"Значението и ролята на Мемориала на Холокоста са спорни. За много хора сивите бетонени блокове символизират гробовете на 6 милиона избити евреи - или сивият прах, в който те са превърнати при изтребленията в лагерите на смъртта", пише Шапира на сайта на проекта.

Монументът в памет на жертвите от Холокоста е създаден по идея на американския архитект Питър Айзенман.

Паметникът, открит през 2005 г., представлява мащабен "лабиринт", разположен върху 19 000 кв. м площ. Общо 2711 отделни блока с различна височина са разположени в подредени колони и редове. Колкото повече навлизаш в него, толкова по-високи, мрачни и потискащи стават блоковете. Алеите изолират посетителите от шума на града, а усещането за самота и безпомощност са търсен ефект.

Самият архитект е искал гостите на мемориала да не се държат като "на гробище", когато го посещават, а да го превърнат в активно обществено пространство.

Както казва Айзенман: "Едва когато всички предразсъдъци паднат и хората започнат да си казват: Хайде да идем да обядваме при Stelenfeld, тогава ще знаем, че сме постигнали нещо".

Шапира обаче отказва да приеме банализирането на паметника. Той посвещава сайта с гротескните селфита на политика Бьорн Хьоке от крайно-дясната популистка партия "Алтернатива за Германия", който нарече мемориала "паметник на срама в сърцето на столицата".

"Този паметник е построен като предупреждение към Германия именно заради хора като Бьорн Хьоке", коментира Шапира в интервю пред германската обществена телевизия.

Реакциите в социалните мрежи към идеята на Шапира са предимно положителни - само за няколко часа след създаването на сайта, той е генерирал половин милион импресии.

Други коментатори от еврейски произход обаче са възмутени от бруталната визия на сайта. Хайм Гуски от "Юдише Алгемайне" не приема, че историческите снимки от концентрационните лагери могат да се използват за "драстична сатира".

Авторът на Yolocaust посочва, че няма друго историческо събитие, което да се сравни с Холокоста, а поведението на някои от посетителите на паметника е "неуважително и безвкусно". Все пак той посочва адрес, на който всеки засегнат би могъл да поиска снимката му да бъде свалена от сайта - "ако внезапно този човек осъзнае, че съжалява за публикуването на селфито си в интернет".

#1 boris 22.01.2017 в 13:10:40

Както веднъж беше казал един съфорумец - Лошото е, че жертвите от нацистките концлагери не са почетени достатъчно. За жертвите на холокоста веднъж се пази минута мълчание на 27 януари - за жертвите на световния ционизъм - се мълчи 365 дни в годината.

#3 варненски 22.01.2017 в 21:46:39

Жертвите на холокоста не са само евреи!!! Но евреите искат това да знаем. Холивуд е завзет от евреи, Америка е превзета от евреи и те използвайки всички средства "набиват" в главите на цял свят страданията на евреите, а всички останали хора, загинали в концлагерите - кучета ги яли, не си заслужават да ги споменават, те нямат значение...за евреите.

#4 скочубър 23.01.2017 в 20:30:18

Холокостът е най-долната изфабрикувана някога мегалъжа.На евреите им трябваше грандиозно алиби след 1945г., за да си правят оттука нататък, каквото си искат, а чичо Сталин услужливо ги подпомогна с открити в Аушвиц "газови камери", които са разрушени веднага след войната и възстановени като реплика в 1948г., когато се усещат явно, че работата ше се разсмърди. Нищо подобно не се е случило, има един милион факти, които просто не се връзват и цялата теза се разпада при елементарен анализ.

#6 neptun 26.01.2017 в 11:01:06

Коментарите са показателни за всеобщото изпростяване на населението!

Новините

Най-четените