В следващите 25 години светът ще постигне много и значими успехи в справянето с болестите на бедността.
Със сигурност ще сме победили полиомиелита (детския паралич) и то вероятно поне 10 години преди 2035-а. Борбата срещу тази болест е едно от най-големите постижения на световното здравеопазване до момента. Тя мобилизира милиони доброволци, предизвика масови имунизационни кампании и помогна да се укрепят здравните системи в страните с ниски доходи.
Ваксини, които предотвратяват болести като дребната шарка и заболявания от ротавируси, и които днес се намират само в богатите страни, ще станат достъпни и широко откриваеми и в развиващите се държави.
Откакто беше основано преди 10 години, Gavi Alliance („Световен съюз за ваксини и имунизации") - световно партньорство, което финансира разширяването на имунизациите в бедните страни, е спасило живота на над 5 милиона души. Лесно е да си представим, че за 25 години тази дейност ще бъде разширена още повече и ще спаси милиони нови животи като разпространява животоспасяващите ваксини по целия свят.
Очаквам и големи стъпки в нови области. Моментални мобилни диагностични тестове, комбинирани с по-бързи медицински грижи, ще променят толкова радикално начина, по който лекуваме туберколозата, че ще започнем да планираме кампания за унищожаването й.
Вярвам, че ще премахнем маларията - до степен, при която през 2035-а няма да има нито един заболял от нея човек в целия свят. Ще имаме ефективни средства за превенция на СПИН, включително ваксина. С окуражителните резултати от тестовете на RV144 ваксината в Тайланд вече знаем, че създаването на ваксина срещу СПИН е възможно. Изхождайки от това и от други обещаващи резултати от други средства за превенция на HIV инфекции, трябва да спасим света от заплахата на СПИН.
Таши Ямада е президент на световната здравна програма във фондация „Бил и Мелинда Гейтс".