Европа се пенсионира след новия Мюнхен

Вероятно много хора се чудят защо в разгара на гръцката, а по-скоро на европейската криза, реших отново да пиша за събитие, което се случи преди почти година - за доклада, посветен на руско-грузинската война, изготвен от Европейската комисия (ЕК) в лицето на г-жа Хайди Талявини.

Факт е, че, по мое мнение, това е едно от най-важните събития в света. В известен смисъл, докладът е по-важно събитие дори от самата руско-грузинска война.

Докладът Талявини е новият Мюнхен

И то Мюнхен, който означава много - включително и текущият икономически колапс на Европа.

Ако изградиш своята политика и икономика върху лъжи и самозаблуди, и ако искрено си вярваш, че си защитник на свободата, а в действителност от страх и примирение правиш отстъпки на диктатурите, ако наистина се възприемаш като пазарна икономика, но дълбоко си затънал в ръчно управление и живот на кредит - последствията рано или късно ще бъдат чудовищни.

Докладът на Комисията Талявини беше шок за мен, когато го прочетох. Прочетох го и си помислих: „Европа се пенсионира. Няма вече Европа." И наистина, изтече година - и Европа се разпада.

Да припомня съдържанието на доклада. За някой, който не е посветен в детайлите на руско-грузинската война, не изглежда зле. В доклада не се повтарят руските гьобелсовщини: няма истории за това, че САЩ стоят зад коварното нападение на Грузия над мирната Южна Осетия, нито пък че грузинският "Град" напада мирно спящия град, нито пък твърдения за 2000-те мъртви осетинци, за момичетата, изгаряни в църквите, и за танковете, които мачкат бебета.

Неизвестно защо, в доклада по някаква причина не се анализират тези слухове, това са именно слуховете, дали повод за нахлуване на руската армия и за етническото прочистване на грузинските села. В доклада те срамежливо се премълчават: това е като да се описва нацизмът, без да се споменава твърдението на нацистите, че

евреите пият християнска кръв

После следва анализ на самата война, а войната - според Талявини - започва в момента, в който Грузия удари Цхинвали. Наистина, веднага след това Комисията уточнява, че това е било предшествано от различни сложни събития.

Въпрос към г-жа Талявини: През юни 1941 г. Финландия обяви война на СССР. Това бе предшествано от такава малка подробност като бомбардировките на десетки фински селища от Червената армия - без обявяване на война. Сигурна ли е г-жа Талявини, че докладът за втората Съветско-финландска война трябва да се води от момента, в който Финландия обявява война на СССР?

През ноември 1939 г. полското правителство в изгнание обявява война на СССР. Това бе предшествано от такива дреболии като окупацията от Червената армия (без обявяване на война) на 52% в Полша. Въпрос към г-жа Талявини: Смята ли тя, че началото на войната между Полша и Русия трябва да бъде ноември 1939 г.?

Г-жа Талявини просто прави революция в световната политика, като въвежда нова дефиниция за войната. Войната, оказва се, я започва този, който се съпротивлява на агресора. Значи, когато Червената армия изсипва бомби в Хелзинки, или натиква над 20 000 полски офицери в затвора, или пък

когато осетински "доброволци" изгарят грузински села - това не е война

Но ако отвърнеш на удара - значи ти, проклетнико, започна войната. Следвайки логиката на комисията Талявини, грузинците не трябваше да отвръщат на удара. Безупречна логика: в края на краищата, ако грузинците не бяха реагирали, и война нямаше да има.

Третият изненадващ момент в доклада на Комисията е въпросът дали грузинските бомбардировки на Цхинвали в нощта на 7-8 август са „нарушение на човешките права" или не са. И тя стига до заключението, че са. Аз веднага ще се съглася с мнението на официалната комисия. Нека така и напишат - „Артилерийският обстрел на мирен град е нарушение на човешките права".

Всъщност, ЕК би трябвало да определи

при какви условия е извършена бомбардировката на Цхинвали

Например, за да установи защо няколко дни преди коварната атака бяха изтеглени почти всички цивилни граждани, а вместо това бяха докарани масово журналисти, предназначени да отразят коварната грузинска агресия.

Например, за да установи защо в Осетия властите на 7 август докладват за унищожаване от грузинците на селата Дменис и Хетагурово, а когато старателните журналисти отиват да проверят, се установява, че Дменис и Хетагурово са непокътнати, докато в непосредствена близост на Хетагурово грузинското село Нули гори.

Например, за да се установи защо в 20:00 през нощта жителите на Цхинвали се радват и празнуват унищожаването на Нули, и пишат по блоговете:

„Да преизпълним нормата за трупове в моргата в Гори!"

И няколко часа по-късно Грузия внезапно да нападне „мирно спящия Цхинвали".

Да, и не би било лошо да се установи къде, какво и колко е било разрушено, тъй като става дума за някакъв странен тотален обстрел с всички средства, при който кореспондентът на "Известия" се изкачва на покрива (!) на хотела и наблюдава от там тоталния обстрел, а министърът на осетинското правителство тича към Министерския съвет и установява, че сградата гори. Тъй като от този разказ следва, че не всичко в Цхинвали гори и дими, щом министърът безпрепятствено е тичал по улиците към сградата на правителството.

Но да оставим тези дреболии. Да се съгласим с Комисията Талявини: Грузия не е имала право да изстреля нито един снаряд по града. Ето, другата страна има право да изгори Нули и това не е нарушение на правата на човека, другата страна има право да убива грузински миротворци - и грузинците не бива да отвръщат, другата страна има право да обстрелва със 152-мм артилерия - но такива дреболии откъде пък в зоната на конфликта са се появили 152-мм оръдия, Комисията Талявини дори не обсъжда.

Ето един-единствен въпрос: Нали Цхинвали е обстрелван не само в нощта на 7 срещу 8 август? Но и в нощта на 8-ми срещу 9-ти. И в нощта на 9-ти срещу 10-ти, когато грузинските танкове са вече в града.

И ние имаме описание на тези бомбардировки от очевидци, и е ясно, че тези бомбардировки са така абсолютно ужасни, от небето обстрелват всичко наред и именно тези тотални бомбардировки и обстрели извадиха грузинската армия от града.

И така, кой изравняваше града до основи, когато в него бяха грузинските танкове? Може би тъпите грузинци сами са си го причинили? Тогава комисията Талявини трябваше да ги осъди, ето, ненавистта на грузинските фашисти към осетинския народ е толкова голяма, че те, завладявайки града, хвърлят бомби директно върху техните си танкове и пехота, само и само да унищожат заедно с техните си танкове и осетинците. След това Комисията Талявини трябва да заклейми проклетия тиранин Саакашвили, който в пристъп на лудост унищожава собствената си армия в града.

А ако руските войски са бомбардирали града, за да пометат грузинците, то тогава Комисията също трябва да даде оценка. Ето, неотдавна външният министър Игор Лавров отново заяви, че Русия в Южна Осетия спасяваше живота на осетинците, които иначе биха били унищожени. Предполага се, от проклетите грузински фашисти. И изведнъж се оказва, че докато грузинците са били в града, те нищо не са унищожавали. Но са ги унищожавали тях - заедно с цивилното население - с падащи от небето снаряди и бомби на руската армия.

И какво казва Комисията Талявини? Нищо. Тя не се занимава с този дребен проблем. Но за неговото съществуване очевидно знае, тъй като никъде в текста на доклада не пише за „обстрела на Цхинвали". Тя винаги посочва времето - „обстрелът на Цхинвали през нощта на 7-ми срещу 8-ми". Обстрелът на Цхинвали в по-сетнешно време просто не я интересува...

Превод със съкращения: Константин Павлов

Новините

Най-четените