Какво общо имат помежду си баскетболистът от NBA Дуайт Хауърд, певецът Зайн Малик и актрисата Селена Гомес? Всеки от тях се е изказал за продължаващата кампания на Израел за бомбардиране на ивицата Газа. Цял куп знаменитости като Риана, Амаре Студамайър, Джон Кюсак, Мадона, Миа Фароу, Марио Балотели, Хавиер Бардем, Кери Уошингтън, Роб Шнайдер и много други също се намесиха, като мненията им варират от "#FreePalestine" на Малик до "отвратителната, нехуманна обсада изживя най-смъртоносния си ден" на Шнайдер.
Има сериозна причина за вълната от подкрепа за палестинците
В последните 3 седмици, Израел е причинил смъртта на повече от 1000 и е ранил над 6200 палестинци, нанасял е удари върху болници и убежища на ООН, обстрелвал е училища, прекъсвал е електричеството и е бомбардирал превозни средства на масмедии. Грозните кадри на четири палестински деца, бомбардирани до смърт на плажа, стигна до масовите медии, които иначе обикновено отразяват предимно от израелската страна на границата и дават трибуна на бекрайна върволица от висши израелски политици.
Действията на Израел предизвикаха водопад от негодувание в социалните мрежи - и не мина много време, преди към него да се присъединят и многобройни знаменитости. Очаквано, техните туийтове и публикации в Instagram не останаха незабелязани. Само осем минути след пускането на туийта си, Риана го изтри. Хауърд се извини, заявявайки: "Предишният туийт беше грешка. Никога не съм коментирал по въпроси от външната политика, и никога няма да го правя," а Гомес продължи след публикацията си в Instagram "Pray for Gaza" с "Естествено, само за да изясня нещата, не заемам страна."
Защо става така? Защо първо звездите не се сдържат да проговорят, а после бързат да трият?
Реалността е, че знаменитостите като бранд са сериозен бизнес, и вълната от критики веднага привлича вниманието на PR екипите и агентите им. Както отбелязва комедиантът Д.Л. Хъли, дори простото послание "#FreePalestine" води след себе си "последици". Тези знаменитости, които са били както загрижени, така и открито шокирани, са публикували мислите си инстинктивно.
В отговор, малка група вбесени фенове се хвърлят в атака, включително такива, които се заричат да спрат да следят публикациите на Гомес в знак на протест, а един от коментиралите заявява: "Надявам се да гориш в ада с рак." Изправени пред подобни реакции, нормално е да приемем, че агентите и пиарите на тези звезди бързо се намесват - и ги карат да трият публикациите си.
Фактът, че някои знаменитости все още са на етапа "туийтваш и изтриваш", не намалява значимостта на искрената им реакция към насилието на Израел срещу палестинците в Газа. Основният извод е, че знаменитостите са все по-притеснени от политиката на Израел и изказват мнението си. Което е нещо похвално. Хип-хоп изпълнителят Талиб Куели, който наскоро отмени концерт в Израел, съобразявайки се с призивите на палестинците за бойкот, отговори на Хауърд в Twitter: "Дуайт, разбирам, че NBA е корпорация и имаш определени задължения. Въпреки това оценявам опита ти да бъдеш просто човек."
Въпреки бурните реакции, много звезди все пак останаха твърди и категорични
Waka Flocka Flame, Джон Кюсак, Джоуи Бартън, Марк Ръфало и Еди Ведър отговориха на гневните фенове. След като разкритикува САЩ, че са допуснали страданието на палестинския народ, Waka Flocka написа: "Запознайте се с фактите, преди да си отваряте устата," а Кюсак отбеляза: "Правителствата, бомбардиращи невинни хора, опитващи се просто да живеят, прибягват до убийства, за да решават политически проблеми и трябва да бъдат заклеймени от всички човешки същества." Знаменитият готвач Антъни Бурдейн туийтна вече прочутата снимка на загиналите деца на плажа с думите: "Може би фактът, че аз самият съм ходил по този плаж, и имам малко дете, прави тази снимка толкова болезнена. #Gaza"
Макар че тези туийтове със сигурност няма да сложат край на израелската окупация, те показват промяна в обществените нагласи. По време на изтребването на палестинци в Газа през 2008/2009, когато поне 1400 мъже, жени и деца загинаха за 22 дни, мнозина реагираха с видим шок и гняв.
Това доведе до сериозно организиране на студенти и общности по въпроса с Палестина, вълна на подкрепа за разрастващата се кампания за бойкот, оттегляне на инвестиции и санкции срещу Израел, и вдъхнови създаването на организации в САЩ като "Американска кампания за академичен и културен бойкот на Израел".
Подкрепата за правата на палестинците от известни личности и призивите за бойкот и санкции нарасна в последните години, като зад тези призиви застанаха Дезмънд Туту, Роджър Уотърс, Алис Уокър, Наоми Клайн, Анджела Дейвис, Стивън Хокинг и много други. Важно е да се отбележи и че след атаката на Израел срещу "Флотилията на свободата" за Газа през 2010, при която загинаха девет активисти за защита на човешките права, Klaxons и Gorillaz незабавно отмениха планираните си концерти в Израел.
Откакто започна сегашната кампания за бомбардиране на Израел, Питър Гейбриъл, Брайън Адамс, Боби Гилеспи и други знаменитости подписаха отворено писмо до британския премиер Дейвид Камерън, призоваващо към оръжейно ембарго срещу Израел, а 64 знаменитости и седем Нобелови лауреати призоваха във в. Guardian ООН и световните правителства да наложат оръжейно ембарго на Израел.
Тези, подкрепящи справедливост в Палестина, са с по-малко средства, ресурси и лоби
Но докато политиците продължават да одобряват милиардни бюджети годишно за военна помощ за Израел, кампаниите за бойкот и опитите за изграждане на коалиции директно се противопоставят на статуквото чрез алтернативни средства. Западът постепенно върви от празните думи към конкретни действия. И това личи в американските църкви, университетските академични асоциации, студентските организации - и по Facebook страниците на рокзвездите.
Репресивната политика на Израел става все по-унищожителна за окупираните палестинци - и докато това продължава, все повече хора, включително знаменитости, ще говорят в тяхна защита. Докато знаменитостите, изказващи искрено мнението си, рискуват да отблъснат про-израелски настроени свои фенове и да предизвикат гнева на лобистки групи, Израел според някои източници плаща на студенти да туийтват про-израелска пропаганда, а генералният директор на израелското Министерство на външните работи Нисим Бен-Шитрит заяви:
"Възприемаме културата като пропаганден инструмент от най-висок клас, и не правим разграничение между пропаганда и култура." С ежедневното нарастване на броя на жертвите в Газа, разширяващите се поселища и политиката на апартейд на Западния бряг, отричането на правата на бежанците и масовата дискриминация и расизъм срещу палестински граждани само ще вреди на имиджа на Израел и ще стимулира хората да действат.
Точно както убийството на четирите палестински момчета на плажа, или пребиването почти до смърт на американеца от палестински произход Тарик Абу Хдейр, не можеха да бъдат игнорирани от американски масмедии, цялостната политика на Израел на окупация, обсада, блокада и изселване стават все по-трудни за игнориране. До степен знаменитостите в Twitter, Facebook и Instagram да не издържат и да се включват в обсъждането им.