Империята се завръща

През март 1983 г. президентът Рейгън за първи път използва в политическото говорене един филмов термин - „империя на злото". Словосъчетанието е част от лексиката на култовата лента Star Wars, чието име само по себе си се превърна в емблема на кулминацията в Студената война.

Малко по-късно същия месец Рейгън държи и реч, която ще остане в историята именно с това популярно название. Противопоставянето между доброто и злото във филма на Лукас е хлапашки наивно, но именно затова толкова ясно разбираемо за зрителя. Нищо чудно, че от него стават ефектни речи.

Някъде встрани остава фактът, че думите на американския президент са пред религиозна конвенция, част са от молитвена риторика и са по-скоро обща, отколкото конкретна метафора.

Всички веднага разбират контекста и чудесно се ориентират кои са командирите на белите щурмоваци и кои - джедаите. И нещата вече следваха този модел.

Любопитното е, че към датата и на двете речи, никой все още не знае как ще завърши филмовата трилогия. Премиерата на „Завръщането на джедаите" е насрочена за месец по-късно. В нея Звездата на смъртта беше унищожена по нелеп начин (оказа се, че е достатъчно шепа мъхнати дребосъци да превземат злеохранявана база), архиврагът Дарт Вейдър по магически начин бе привлечен на страната на доброто и лично изхвърли скимтящия император в шахтата.

Неговата кариера също си отиде с този акт, но светлият му образ завинаги изгря сред героите, които добрите ще помнят. Само на нас ли плешивият белязан Вейдър (след отстраняване на зловещата му маска), напомняше леко на Горбачов?

Зевзеците отдавна отправят една закачлива критика към Star Wars. Империите не загиват, когато се унищожи едно тяхно оръжие, било то и най-мощното. Не спират да съществуват дори когато злите императори бъдат изхвърлени от най-близките си. Моралната трансформация не следва автоматично; стотиците войни и техните агресивни командири не стават незабавно животновъди на Набу и събирачи на скрап на Татуин.

Империята продължава да има ресурса и организационната мощ, дори когато махне думата „империя" от названието си. И е въпрос на време да се намери нов лидер, който да спре разпада и да преструктурира в нова форма старата идея за доминация. После естествено идват щурмоваците, референдумите и присъединяванията.

Рейгън беше джедай, нещо средно между Люк Скайуокър и Хан Соло - с необходимата сила и решимост, но и харизматична уязвимост, за да убеди злодея, че позиция му е правилната.

Тачър беше неговата Лея, Кол - Чубака. Източна Европа напомняше онази гориста луна на Ендор, населявана от дребни примитивни космати същества, които говорят непонятен език, носят на ръце освободителите си и използват имперските шлемове за барабани в еуфорията на празника.

Филмът така и нищо не каза за техния живот и как точно гибелта на императора им се е отразила. Предполагаме - особена промяна не е настъпила.

Империята обаче се промени, организира се във федерация и макар да смени някои от символите си, запази механизма си на съществуване. Новият властелин не диша с маска и е много по-устойчив. Лошото е, че докато течеше този бавен, но систематичен процес, джедаите някъде се затриха, няма ги даже Хан Соло и Чубака на политическата сцена, единият да измисли план, а другият да изреве заплашително. Само златистият деликатен робот C-3PO размахва ръце и протестира ококорено с декларации.

#1 boris 20.03.2014 в 08:43:25

Е тука вече се усрахте

#2 mick 20.03.2014 в 09:35:48

Явно за това се плаща в момента...

#4 mick 20.03.2014 в 10:23:53

Всъщност очаквах от новите собственици много по-добри и качествени материали. Това тук и за елементарна пропаганда не става. Така webcafe олеква ужасно много. Последните десетина статии са много много слаби. Даже и във вестник Шок не биха ги приели.

#7 Прокопи 20.03.2014 в 13:36:38

Драго Симеонов, и ти не остана по назад от напъните да се упражняват по темата на други доста по-калапави от теб писачи. И защо е цялата тази пропаганда? Импотентост може би. Ами да, импотентността не ражда нищо друго освен омраза и измислени оправадания. Драго Симеонов, неуспешен опит. Слаб 2, седни си.

#8 edin slep 20.03.2014 в 13:59:34

Хубава аналогия, харесва ми. Някой скоро спомена, че запада бавно се решава да направи нещо, защото взема предвид много възможности, примирява интереси, компенсира засегнатите ..., за това пък, когато вземе решение - сбогом Путлер и здравей свобода за руснаците.

#9 Зелен Бетон 20.03.2014 в 14:43:52

Приятна аналогия. Проблемът е, че в Star Wars е ясно кой кой е и за какво се бори. В земната реалност процесите вървят основно на заден план, на преден има само актьори и масовки. А най-големият проблем е, че в земния сценарий няма Йода. Нито преди, нито сега, нито на преден, нито на заден план. Именно затова могат да се очакват всякакви глупости. ~O.O~

#10 conscience 20.03.2014 в 16:04:00

Хубава статия

#11 Kallo1 20.03.2014 в 18:37:27

по-голяма обида за джедаите от това да причислиш към тях типичен, даже посредствен сит като Рейгън, трудно може да се измисли. Силата не е с автора на статията, поне умствената...

#13 Rowan 21.03.2014 в 11:10:19

Пък най-големия ташак е, че никой никога в световната история не се е борил за нищо друго, освен за власт, пари и слава. Иначе милиарди са вярвали на лозунгите на този или онзи. Става нещо като критиката на дедо Артур към пиесите давани в театъра преди 200 години: "Ае, ша ва и в поетите, винаги свършвате пиесата със сватбата и пускате завесата. Що никой автор не напише за последна сцена, как след година щастливо женените вече се карат за дреболии? Така само създавате фалшиви илюзии на младите за брака, огромни очаквания, та после като видят какво е, да се чувстват излъгани и нещастни." Та и журналистите така разглеждат историята - до сватбата. Горещо им препоръчвам разходка до Корея, да видят как живее разединен народ. Червените спечелиха във Виетнам, там сега живеят бедно, но поне не се мразят и избиват помежду си. Колкото пъти са се намесили Щатите, нищо не е прокопсвало после. Как не им увряха кухите кратуни, че не можеш да накараш хората да живеят както ти си мислиш, че е по-добре за тях? Тях, обаче, малко ги интересува, как ще живеят хората после, всичко е борба за влияние, ресурси и пазари. Иначе гледам, някои вярват и в приказки. Вдетиняването, след определена възраст, се нарича инфантилизъм.

#14 Rowan 21.03.2014 в 11:38:16

Пък, ако Щатите мааалко повече се занимаваха с вътрешните си проблеми и по-малко с проблемите на другите, можеха да спестят на света последните две икономически кризи. Оруел освен за Биг Брадъра, дето контролира всичко, пише и за набелязването на външен враг, за да отклониш вниманието на обществото от вътрешните си проблеми. Това филолозите освен метафорите, нещо друго виждате ли в книгите? Или четете само ситните букви в началото написани от някой професор...

#15 Citizen X 21.03.2014 в 15:50:08

С-3Ромпой

#16 pepe 21.03.2014 в 18:48:49

"Колкото пъти са се намесили Щатите, нищо не е прокопсвало после." А за Западна Европа след Втората световна война какво ще кажеш?

Новините

Най-четените