САЩ дава $2 милиарда за две ферми за ток от слънцето

Почти $2 млрд. под формата на държавно гарантирани заеми ще бъдат предоставени на две фирми, за да се развие американската индустрия за слънчева енергия, съобщи президентът на САЩ Барак Обама. Едната от компаниите - Abengoa Solar, заяви, че има намерение да изгради в Аризона най-голямата в света централа за производство на ток от слънчева енергия.

Обама каза, че проектите ще осигурят над 5000 нови работни места. Централата в Аризона би трябвало да захранва с ток 70 000 домове и да намали емисиите на въглероден двуокис. Парите за подкрепа на проекта ще бъдат от държавните фондове за стимулиране, чиято цел е да подпомогнат американската икономика по време на настоящата рецесия.

30-годишен договор за продажба на ток

Описвайки проекта "Солана" в Гила Бенд край Финикс, Abengoa съобщиха, че централата ще заеме територия 1900 акра, като ще използва технология със снабдени с термално съхранение параболични улеи, като стартовата мощност ще е около 280 мегавата.

Според уебсайта на фирмата, 1500 нови работни места ще бъдат създадени по време на строежа на централата - и още около 100 ще бъдат ангажирани като персонал за поддръжката й.

Главният изпълнителен директор на Abengoa Solar Сантяго Сийдж обяви, че проектът разполага с повечето разрешителни, за да започне строителството. Заемът от $1.45 млрд. ще позволи първата копка "Солана" още тази година", гласи официално изявление от компанията.

Abengoa са подписали 30-годишен договор за продажба на енергия на Arizona Public Service, като за нуждите на проекта ще бъде изградена и фабрика за производство на огледала в Аризона, която ще осигури допълнителни 180 постоянни работни места.

Технологиите - в полза на бизнеса

Втората компания - Abound Solar Manufacturing, ще произведе висококачествени тънки слънчеви панели за покритие на други повърхности. За първи път подобна технология се използва за търговски цели. Фабриките за такова покритие ще бъдат изградени в Колорадо и Индиана, като ще създадат 2000 работни места за строителствата и 1500 постоянни работни места, съобщи АП.

Фирмата използва производствена технология, разработена в Държавния университет на Колорадо, която - според официална информация, би трябвало да доведе до появата на произвеждащи електричество слънчеви панели от новия тип още през 2012 г.

От компанията са кандидатствали през февруари 2009 г. за гаранция за кредит, чрез който "да се утрои производството и заетостта през следващите три години, като същевременно цялото производство се запази в границите на САЩ".

Миналия април Abound, доскоро известни под името AVA Solar, отвориха първата си  производствена линия в Лонгмънт, Колорадо. Гаранцията по заема изглежда е ориентирана към доразвиване на този проект с потенциален капацитет от 200 мегавата, и изграждане на нова фабрика в бивш завод на Chrysler в Индиана.

Предизборните обещания не глъхнат по време на рецесия

Обама се старае по този начин да изпълни обещанието от избирателната си кампания за Белия дом - да създаде работни места в производството и строителството за индустрията за "зелена енергия". Американският президент заяви: "Възнамеряваме да продължаваме в този дух, за да гарантираме, че работните места и индустриите на бъдещето намират почва в Америка".

Индустрията за възобновяеми енергийни източници в САЩ е изправена пред сериозна конкуренция от производители от Китай.

Според Обама заемите няма да бъдат готово решение. Те са под условие и са по програмата за гаранция на заемите към американското министерство на енергетиката. Президентът на САЩ специално подчерта потенциала за създаване на работни места на тези проекти. И

зявлението му дойде само ден след разочароващ доклад за заетостта в страната, регистриращ нетна загуба на работи места през юни, когато временно назначените от федералната администрация за преброяване на населението са били освободени.

Частният сектор е добавил 83 000 работни места.

"Това са само две от многото инвестиции в производството на чиста енергия в рамките на Закона за възстановяване на икономиката," обяви Обама. "Вече има отплата от тези инвестиции. Някога затворени фабрики отново се изпълват с нови работници, които правят слънчеви панели и ветрови турбини; те навиват ръкави, за да помогнат на Америка да спечели надпреварата за икономика за производство на чиста енергия."

Новините

Най-четените