"Боса, бременна и до печката" - има ли стереотипи за жените в България

България отново е начело на европейска класация - този път страната се оказа на първо място по индекс на половите стереотипи в ЕС според данни на "Евробарометър". Проучването относно равенството между половете е направено между 13 и 26 юни тази година.

Индексът на половите стереотипи поставя България с резултат 12,4%, а веднага след това се нареждат Унгария и Литва. Склонността към проява на предразсъдъци спрямо мястото на жените и мъжете в обществото е най-ниска в Швеция - 3%.

Голяма е амплитудата в мненията дали най-важната роля на жената е да се грижи за семейството.

Процентът на съгласните с това твърдение хора в България е най-висок в целия Евросъюз - 81%. Против тази идея са 17% от българите.

Отговори на твърдението: "Най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството си"

В Швеция общественото мнение е коренно различно. Там 87% от хората са твърдо несъгласни, че жената трябва основно да се грижи за домакинството. В Дания и Холандия 83 на сто са на същата позиция.

В същото време - 88% от българите вярват, че равенството между половете е важно за едно демократично общество. 64 на сто са на мнение, че жените в България са постигнали равенство в политиката, 67% мислят същото за равенството на работното място, а 62% - за жените на ръководни позиции.

Все още съществуват стереотипи относно поведението при двата пола и компетентността - 83% от анкетираните са на мнение, че жените са склонни да взимат решения, базирани на емоциите им.

Отговори на твърдението: "Жените са по-склонни от мъжете да вземат решения, водени от емоциите си"

Цели 24% от българите застават зад твърдението, че жените нямат нужните знания и умения като мъжете, за да се занимават с политика наравно с тях.

Отговори на твърдението: "Жените не притежават нужните качества и умения, за да заемат отговорни позиции в политиката"

Българите са по-толерантни, щом стане въпрос за поделяне на домакинските задължения и отговорността по отглеждането на децата.

74% казват, че партньорите трябва да си поделят поравно грижите за дома. 68 на сто одобряват това мъжът да вземе отпуск по бащинство.

По този показател процентът е много висок в Швеция - 96% от шведите подкрепят отпуск за мъжа, за да се грижи за детето. След тях се нареждат Малта с 95% и Дания - с 93%.

60% от българите смятат, че няма проблем с това как образът на жената бива представян в медиите. Само 48% обаче мислят, че трябва да направят забележка на свой приятел, ако е казал сексистка шега. 16% нито одобряват, нито не одобряват подобен упрек. 18% са посочили, че нямат мнение по въпроса.

Отговори на твърдението: "Мъжът трябва да направи забележка на приятелите си, ако си правят сексистки шеги"

Стереотипите относно половете засягат и поведението на мъжете. България е страната с най-нисък дял на съгласните с твърдението, че е приемливо за един мъж да плаче - 62 на сто са на това мнение. Други 15% казват, че това е абсолютно неприемливо.

Непосредствено след нас по този показател са Литва, Румъния, Словакия и Хърватия.

Най-висок е процентът в Швеция - 99% смятат, че е в реда на нещата един мъж да плаче.


Отговорите на твърдението: "Приемливо е мъжете да плачат"

51 процента от българите отговарят с "категорично да" на твърдението "Най-важната роля на един мъж е да печели пари". Още 30% казват, че са склонни да се съгласят с тази идея. България отново се нарежда на първа позиция сред европейските страни според този стереотип.

Резултатите от проучването на "Евробарометър" до известна степен се припокриват с изследване на Pew Research, проведено за периода юни 2015 - юли 2016-а в 18 държави от бившия Съветски блок и страни от Източна Европа сред жителите, определящите се за православни християни.

В тази анкета 76% от българите вярват, че жената има дълг към обществото да ражда деца. 15% определят като перфектния брак този, в който мъжът работи и изкарва прехраната, а жената стои вкъщи и се грижи за децата и дома. 22% от запитаните в това проучване смятат, че жената трябва да се подчинява на съпруга си.

#2 bludniq_sin 21.11.2017 в 18:36:58

За иснасилването какво е мнението в швеция? Питам щото са на 3то до 5то място в света по брой изнасилвания на глава от населението - изпреварва ги южна африка и още една две бананови републики макс. Отделно там тепърва щв берат плодовете на поведението и отношението им довело до показателите на горните запитвания и тия плодове няма да са вкусни-просто както и истински хубавите неща така и както много лошите отнемат време а там са посяли семената на бая отровно дърво.

#6 boris 22.11.2017 в 11:56:10

За стереотипите народа го е казал най-добре - "Няма дим без огън". Няма такъв случай в историята - някой да си е измислил някакъв стереотип и той да се е вкоренил в психологията и културата на хората. Щом нещо е стереотип - значи е твърдение, което е до някаква степен преувеличено, но винаги истина.

#7 паяка 22.11.2017 в 13:11:12

"най-важната роля на жената е да се грижи за семейството". Е не е ли, ако има свое семейство и деца? Мисля, че никоя жена, обичаща хората си, не би ги поставила на второ място след което и да е друго. "Най-важната роля на един мъж е да печели пари". Еми нека, на тях това им доставя най-голямо самочувствие и удовлетворение. "Жените са по-склонни от мъжете да вземат решения, водени от емоциите си" и силно развита интуиция. И почти винаги взетите така решения се оказват правилни.

#11 hrist 24.11.2017 в 12:01:36

Абе как ще се размотава по цял ден вкъщи! Да работи като вол да види как се изкарват пари

Новините

Най-четените