Реших да проверя в сайта на ГРАО в коя секция трябва да отида, за да гласувам на изборите за Европейския парламент на 25 май. Изненадващо, излезе следното съобщение: „Лицето с това ЕГН не отговаря на условията за включване в избирателните списъци."
Веднага писах имейл на ГРАО с въпрос защо получавам това съобщение, при положение че отговарям на условията. Отговориха ми така: „Вашият настоящ адрес (НА) от 22.10.2009 е САЩ и не отговаряте на изискването на Изборния кодекс да имате НА в държава от ЕС през 60 от последните 90 дни преди датата на изборите."
Да, обаче аз не живия в САЩ, а през последните 90 дни не съм напускал България дори за минута. Живял съм в САЩ, но преди много време - само за година и малко до началото на 2001 г. След това няколко пъти съм си сменял адресната регистрация, все с български адреси, които са потвърждавани всеки път, когато ми изтича срокът на личната карта, шофьорската книжка и международният паспорт.
Писах пак на ГРАО с молба да ми отговорят как „да се върна в България" и как да гласувам на изборите. От ГРАО ми обясниха, че след последната ми регистрация на настоящ адрес в район „Изгрев" излязъл някакъв нормативен акт, че регистрираните в този период трябва да предоставят допълнително някакви документи - и който не го е направил в съответния срок, му връщат служебно предходния настоящ адрес.
Моят предходен настоящ адрес - от март 2007 г., когато е издадена и личната ми карта, е пак в София, район Оборище, а не САЩ. Всъщност от март 2001 г. до началото на 2011 г. дори не съм пътувал до САЩ. Писах отново на ГРАО с въпрос кой, кога, как и защо е променил настоящия ми адрес, деклариран при издаването на личната карта през март 2007 г.
Очаквам отговор на този имейл.
Междувременно, по препоръка на експерт в тази сфера, отидох в община „Изгрев", където е настоящият ми адрес. Точно там преди няколко години за пореден път препотвърдих с писмен документ адреса си в България.
Служителките направиха проверка и установиха, че, да, многократно съм посочвал само български адреси. Казаха ми, че грешката е в паспортната служба на МВР, вероятно в някакъв момент са загубили базата си данни, или пък имат някаква друга грешка в системата. Имало и други такива случаи. Изплашиха се, че сега ще ги залеят с оплаквания и ми препоръчаха да отида в паспортната служба на бул. „Мария Луиза". Аз обаче им отговорих, че в социалните мрежи под статуса ми, че не мога да гласувам има коментар за същия случай, при който потърпевшият е отишъл в паспортната служба при предишни избори, но сега пак е извън списъците за гласуване.
Те не се изненадаха, помолиха ме да изчакам, след което ми препоръчаха да подам заявление до кмета, към което като доказателство да покажа международния си паспорт, в който той да види кога съм се прибрал в България.
Оказа се обаче, че заявлението трябва да подам не до кмета на район „Изгрев", а до кмета на района по постоянен адрес, тоест „Оборище". Отделно - проверка на международния ми паспорт показа, че от него не може да се разбере кога съм напуснал САЩ. Има печати само при влизанията там, но не и при излизанията.
Обадих се на служителката от "Връзки с обществеността" на район „Оборище". Тя ми препоръча да се обадя на началничката на отдел „Административно и информационно обслужване, ГРАО". Тя пък ми каза да се обадя на г-н Секулов. Той поиска известно време да направи справка, която наистина установи, че съм в списъка на „заличените лица". Но каза, че не знае какво да направи, а юристите вече не са на работа, да се обадя утре в 11 ч. Утре, обаче, аз ще бъда извън София, при това без достъп до мобилни комуникации.
Всички, с които говорих бяха учтиви, но след като загубих половин ден без резултат, просто се отказах да инвестирам повече време за битка с неясен край.
Чувството, че ти е отнето правото да гласуваш е много неприятно. Но представяте ли си какво ще се случи, ако в деня на изборите много хора като мен установят, че им е отнето това право. Струва ми се, че има риск от сериозно опорочаване на изборите, особено като видях колко дълги са списъците на „заличените лица".
* Авторът поддържа блога "Икономика на всичко".