От Пентагона до Панмюнджон, експертите от американското министерство на отбраната признават, че се объркани и не знаят какъв ще е следващият ход на Северна Корея.
Във Вашингтон и Сеул са свикнали на странните изказвания от Пхенян, но през последната седмица действията на комунистическата държава преминаха познатите граници.
На 11 март КНДР потвърди желанието си да прекрати примирието от 1953 г. - точно в момента, в който американски и южнокорейски сили започнаха съвместни учения. "САЩ превърнаха примирието в мъртъв документ", съобщи държавната информационна агенция, която по-рано беше окачествила учението като "репетиция за ядрена война".
Поддържаната от Червения кръст линия между двете Кореи беше прекъсната, а вероятно скоро и севернокорейската делегация в общото село Панмюнджон ще бъде изтеглена.
Преди няколко дни южнокорейската информационна агенция Йонхап цитира генерал от КНДР, който обявил на митинг в Пхенян, че военните части на комунистическата страна са заели позиции за начало на бойните действия. Той казал още, че ракети с малък и голям обсег са били въоръжени с атомни бойни глави.
Вероятно част от цялата експлозивна реторика се дължи на рокадите на върха на КНДР. 29 или 30-годишният Ким Чен-ун наследи създадената от дядо си и поддържаната от баща си държава и сега трябва да се утвърди като силен водач пред хардлайнерите във военното ръководство.
Дългогодишни наблюдатели коментират, че интензивното индоктриниране на севернокорейското общество е по-опасно от конкретните действия. Чрез изявления, речи и материали в медиите, хората в КНДР започват да живеят с усещането, че страната е под заплаха и войната е неизбежна.
Американо-корейското учение Key Resolve 2013 ще продължи 10 дни и в него ще участват 3000 американски и 10 000 южнокорейски войници. Те ще разиграят сценарий на севернокорейско нападение, повтарящ този от юни 1950 г.
По отношение на заплахите за късане на примирието, командирът на американските сили в Южна Корея ген. Джеймс Търман коментира, че "е притеснително, когато страна, подписала двустранно споразумение излиза с изказвания, противоположни на това споразумение".
Междувременно Белият дом наложи нови санкции на външнотърговската банка на КНДР заради обвинение, че чрез нея се финансират ядрените и ракетните програми на страната. Преди това ООН санкционира Пхенян заради първия му ядрен опит преди месец. КНДР обяви, че ще атакува САЩ и Южна Корея с атомно оръжие, макар експерти да се съмняват, че съществува реална опасност за американската територия.
Том Донилън, съветник на президента Обама по въпросите на националната сигурност, беше категоричен, че САЩ "няма да приемат Северна Корея като ядрена държава, нито ще стоят настрана, докато разработва ракета, с която да застраши Америка".
Незвисимите експерти са категорични: Очаквайте севернокорейска военна провокация в близките дни. Виктор Ча и Елън Ким от Центъра за стратегически и международни проучвания правят тази прогноза въз основа на историческата статистика - КНДР е провокирала Юга след встъпването в длъжност на всеки нов президент в Сеул от 1992 г. насам. Парк Гуен-хю пое кормилото на Южна Корея на 25 февруари 2013 г.
Американските военни специалисти все пак смятат, че вероятно Северна Корея ще нанесе по-скромен удар, за да не се стигне до верижна реакция, която да отприщи сериозен мащабен конфликт. Даже и в Пхенян са наясно, че подобно развитие би било пагубно за режима.
През 2010 г. КНДР потопи военен кораб на Юга и нанесе артилерийски удар по нейната територия. Отговор не последва, което може би е успокоило висшите военни на Севера, че ще им се размине и при следващи провокации.
Сега обаче е различно. Каквото и да говорят военните, примирието вече е в историята и не се знае дали САЩ и Южна Корея няма да отговорят на вражески изстрел.