На пръв поглед Жозе Сера от Партията на бразилските социалдемократи - най-голямата опозиционна партия в страната, би трябвало да спечели изборите за президент в Бразилия на 3 октомври, без да се напряга.
Опонентът на кандидатката с български корени Дилма Русеф е заемал важни политически постове по време на дълга и успешна кариера, като последно е кмет и губернатор на Сао Паоло, най-големия град в Бразилия.
Срещу него е новачка в политиката
Русеф е съветник и бюрократ - почти неизвестна само допреди две години, въпреки че от четири години играе втора роля в националната политика: началник на канцеларията на президента Луис Инасиу Лула да Силва. Нещо като неофициален премиер. Но никога не е участвала в избори, камо ли да ги спечели.
Сега Сера се бори да остане реален конкурент на Дилма Русеф, отбелязва "Икономист".
Ако Дилма спечели, Бразилия ще има за първи път жена президент, осем години след избирането на работник.
Проучванията го поставят 5 до 10 пункта зад кандидатката на управляващата Работническа партия.
Опирайки се на подкрепата на популярния президент и на подема в икономиката, тя стопи преднината от 20%, която имаше Сера преди половин година.
62-годишната Русеф обещава да продължи линията на управление на Да Силва. Вече изглежда възможно тя да спечели изборите още на 3 октомври, като получи над половината от гласовете и избегне втория тур. "Не виждам нищо по-малко от голям корупционен скандал, което може да й струва победата", заявява Фернандо Латман-Уелтман, професор по политически науки към Фондация Гетулио Варгас, бизнес-училище в Рио де Жанейро.
Кандидати без харизма
Проблемът не е в поведението на Сера, макар че той не изглежда добре, освен когато се усмихва... но тогава изглежда притеснително.
Русеф пък не е особено харизматична и има склонност да дава половинчасови отговори на въпроси от по едно изречение.
Основният проблем на Сера е, че Русеф наистина е помазаната наследница на настоящия президент Луис Инасио Лула Да Силва. Повечето бразилци вече знаят кой е кандидатът на Лула, и все повече от тях възнамеряват да гласуват за нея.
4 от 5 бразилци одобряват Лула, а почти половината биха го подкрепили на избори, ако конституцията не му забраняваше да се кандидатира за трети пореден мандат. Откакто избра наследничката си, Лула я хвали до небето (тя е "като Нелсън Мандела") и кръстосва страната заедно с нея.
През последните дни Лула да Силва още повече засилва агитацията си в полза на Русеф. Той не може да се кандидатира за трети пореден мандат поради ограниченията в бразилската конституция.
Кампанията на Русеф получава и три пъти по-голяма финансова подкрепа от бизнеса спрямо тази на Сера.
Очаква се кандидатите да проведат още три телевизионни дебата. Лагерът на Сера се надява да обърне мнението на избирателите по време на срещите, като използва факта, че Русеф често говори прекалено технически и се държи сковано.
На крачка от победата
Преди да стане известна, Дилма Русеф има добра политическо-административна кариера и отговаря за мините и енергетиката в Порту Алегри - големият град в Юга.
Лула, към чиято партия се присъединява по-късно, й предлага същия пост на федерално равнище (министър на мините и енергетиката), преди да й повери през 2005 г. своята канцелария, където тя си спечелва бързо репутацията на "желязна лейди".
Само преди дни, на 5 август - деня на първия телевизионен дебат между кандидатите, едно проучване даваше преднина от 10 процента на Русеф, с 41.6%. При това положение Русеф е близо до спечелването на победа още на първия кръг на изборите.
Русеф изглеждаше нервна по време на дебата и се опитваше да отговаря лаконично. Сера се представяше по-добре. Но предвид факта, че дебатът съвпадна с важен футболен мач, почти никой не го гледа.
По-притеснителното за Сера е, че дебатът показа какви трудности ще срещне по време на кампанията си. Той вероятно постъпи правилно, като реши да не напада управлението на популярния президент. Не е съгласен с Русеф за много неща - като например външната политика и ролята на държавата в икономиката. Но с други е съгласен.
Сера очевидно се почувства задължен да обещае да продължи някои от програмите на Лула, като Bolsa Família, осигуряваща средства на бедни семейства. В същото време икономиката се разраства, а бразилците се наслаждават на живота.
Но продължаването на курса работи по-добре за представителите на настоящата власт, отколкото за тези, които се опитват да ги изместят. Лозунгът на Сера "Бразилия може повече" е пример за трудностите. Той има проблеми да печели популярност от собствените си постижения. Най-известната му политическа роля е в правителството на Фернандо Енрике Кардосо 1995-2002, която -въпреки някои солидни постижения, не предизвиква добри спомени у бразилските избиратели.
За Дилма Русеф всичко е просто
"Тя трябва да убеди хората, че представлява Лула", смята Рубенс Фугурейредо, политически консултант в Сао Паоло. "Но Сера трябва да напомни на хората, че кандидатът не е Лула - и по някакъв начин да го направи без да се противопоставя на Лула, и по възможност без дори да го споменава".
Преднината на Русеф все още може да се стопи. Ако Сера успее да й отнеме пълната победа, може да има шансове на втория тур. А в Бразилия винаги има възможност за скандал или политическа грешка.
Но Русеф все още може да спечели гласове от подкрепата на Лула. Около 8% от запитаните все още заявяват, че искат да гласуват за кандидата на президента - без да я споменават по име.
Скоро тя ще има още възможности да засили тази връзка. От 17 август бразилската телевизия и радиостанциите ще започнат да излъчват безплатни политически реклами, като времето за кандидатите ще бъде разпределено според броя на местата, които има тяхната партия в Конгреса.
Това дава на Русеф над 10 минути -три пъти седмично. Сера ще трябва да се справи с малко над 7 минути. Това преимущество може да се окаже решаващо.