Свободата да се пише безнаказано в Интернет е наистина забележително постижение на демокрацията в 21 век, но както и с всяка друга анархия, човечеството е сметнало за необходимо, че вредите тук са повече от ползите.
Затова и сладострастието, което изпитват хейтърите, че всичко им е позволено, в някои държави отстъпва пред естествения и разумен стремеж към ред. Така интернет-троловете, уверени в своята анонимна неуязвимост, постепенно се приучават, че и за тях има граници, които не е добре да пристъпват.
Засега тези ограничения сработват само в изключителни случаи, но все пак ги има. На 13 септември британски съд осъди 25-годишния Шон Дъфи на 18 седмици затвор, почти половин година - максималното наказание, което се предвижда, заради хейтърството му в Интернет. Освен това му наложи забрана да ползва социални мрежи в продължение на 5 години. За последното подсъдимият би трябвало да изпитва само дълбока благодарност.
Като цяло наказанието, наложено заради няколко груби и жестоки фрази в интернет, е доста сериозно. Тролът Дъфи изгоря, тъй като си избра неправилната жертва. Вместо, като милионите си събратя по света, да пише злобни и гадни коментари под материали на блогъри, да плюе по партии/банки, таблоиди и т.н., той реши да пише гадости на фейсбук-страницата на покойната Наташа Макбрайд.
В Деня на Свети Валентин 15-годишното момиче от Уорчестър се хвърли под влака, след което близки и приятели изказаха съболезнования на профила й в социалната мрежа. Причината: била е тормозена по Интернет от различни хора.
Дъфи не е бил познат с Наташа. Той разбрал за смъртта й от местните новини и очевидно не е могъл да понесе траурната идилия. Печалните и тъжни реплики на близките й той разбил със своите изказвания от типа "аз просто задрямах на релсите" и "мам, тук в ада е доста топло".
Оскърбените родители решили да отмъстят на трола, който се оказал не така неуязвим и недосегаем, както вероятно си е мислел. След като семейството на Наташа съобщило в полицията, доставчикът тутакси предал на властите координатите на трола.
Както би следвало да се очаква, той се оказал намръщен 25-годишен дебелак, който живеел от помощи за безработни.
Като смекчаващо вината обстоятелство, защитата на Дъфи се позовала на факта, че той има проблеми с алкохола, а също така и синдром на Аспергер (лека форма на аутизъм). Но съдът преценил, че тролът напълно осъзнава действията си и не заслужава снизхождение.
Освен това станало ясно, че Дъфи не за първи път оскърбява паметта на загинали тийнеджъри. Преди Наташа, той успял да напише разни гадости и на страниците на още 3 наскоро починали момичета и едно 14-годишно момче. Само че, за разлика от семейството на Наташа, техните близки не се обърнали към съда.
Само родителите на 16-годишната Хейли Бейтс, загинала в автомобилна катастрофа, написали гневно писмо на своя депутат, който представя избирателния им район в британския парламент. В резултат на писмото, през юли британският парламент обсъди действията на тогава все още неизвестния трол Дъфи. Депутатите от всички групи бяха единодушни, че това е безобразие, и за борбата с това интернет-зло е необходимо да се разработи и приеме съответното иновационно законодателство. С това и всичко утихна.
Затова пък родителите на загиналата под влака Наташа се оказаха дейни хора. Те не написаха жални писма до парламента, очаквайки кога депутатите ще се събудят, за да приемат новите закони. Дъфи е бил съден по обичайно провинение - за оскърбление в особено груба форма. В издадената присъда съдът изобщо не се е стреснал от факта, че оскърблението е било извършено в интернет и е било анонимно.
Освен това във Великобритания това е вторият известен случай, когато трол отива в затвора. В края на 2010 г. същите тези 18 седмици затвор получи Джейсън Гуди. 36-годишният безработен също пишеше разни кощунствени неща по страните на умрели хора. Дъфи явно не е чул за това или се е мислел за особено неуловим. Напразно, както се оказва.
Сега вече във Великобритания има ясни сигнали към всички, дори дебелокожи и аутични тролове, да не се изкушават да пишат гадните си коментари в Интернет по профилите във Фейсбук на покойници. Както се казва, с оскърбяването на мъртвите въпросът в Интернет в някаква степен е решен. Живите, разбира се, са по-търпеливи, но рано или късно и на тях ще им дойде до гуша.
Даже няма да е необходимо да се праща в затвора всеки трол. Като хванат двама-трима и ги осъдят на половин година зад решетките, останалите тутакси ще станат по-вежливи.
И може би след десетина години, някой от бутоните под коментара вече няма да праща сигнал на системния администратор, който да го банне, а директно в полицията с всички произтичащи от това последствия.