Мъж, събитие, политик, футболист, банкер, учен, атлет, дарител, полицай, сграда, магистрала...
Не, това не е описание на премиера Бойко Борисов, това са само част от нещата, на които тези дни се правят класации. Краят на годината винаги е време за сортиране и подредба.
Г-н Борисов естествено се вписва чудесно във всички тях, дори спокойно може да оглави и още две дузини подобни листи, което ни навежда на една забавна мисъл.
Ако името „Бойко” може да е синоним на всички тези неща, следователно това вече не е обикновена част на речта, а е станало изключително ключова дума в езика ни.
Уви, не съществува статистика, по която да изчислим колко пъти през 2011-а сме казали това име в определен контекст, но не бихме се учудили това да е безспорният лидер сред всичко изречено в скромната ни батковина.
Ето защо безапелационно обявяваме „Бойко” за Дума на годината.
Кои обаче са останалите номинации в тази надпревара. Позволете ни да направим няколко предложения.
Флашка
В началото на 2011 това беше изключително употребявано съществително, с което се разнасяха подслушани разговори. Кой точно го вкара в употреба и кой беше в крайна сметка употребеният вече не си спомняме. Все пак „флашка” означава преносима памет, а нашата социално-политическа памет е не само удобна за пренасяне, но и малко късичка.
Съпричастен
Любимата дума на вътрешния министър. Всъщност тя означава разбиращ, съчувстващ и подкрепящ. Г-н Цветанов обаче я използва основно в криминален контекст – съпричастен към престъпление. Това до известна степен илюстрира и борбата с престъпността. Твърде много съпричастност има и твърде малко конкретика.
Кауза
Според тълковния речник това е идея, която поставя значима цел в едно направление - политическо, социално или от друг характер, за решаването на сериозен проблем или на някакво важно дело. И през ум не ни минава, че това се случва тук. Предлагаме думата „кауза” само в комбинация с „хонорис”.
Глас
Напълно безплатно предложение, понеже купуването и продаването на тази дума е престъпление. Единствено на думата, иначе изборната търговия е съвсем естествен феномен. Гласът, само че в малко по-друг смисъл, и тази година си остава основното средство нашенецът да се докосне до славата на сцената. Стига да случи на жури и телевизионен формат. Слава Богу – и от двете има в излишък.
Рязане
Ето ви думата, която означава любимото правителствено действие. Докато премиерът гордо реже ленти, финансовият министър фино орязва бюджети.
Гугутки
Не се изненадвайте от попадането на това съществително в списъка. Неотдавна Благой Георгиев (при поредното отказване на национал да рита под ръководството на даден треньор) заяви, че всички сме знаели, какво се случва в БФС, но сме сме се правели на „ощипани гугутки”. Самият той също отказа да бъде конкретен, с което затвърди схващането, че най-големите гугутки си остават родните футболисти. Нищо, от тази година в кокошарника им има истински бистришки сокол.
Непобедимите
Не е ясно на кого дължим тази дума – вероятно отчасти на некадърния превод на оригиналното заглавие на филма The Expendables, отчасти на провидението, което изпрати Сталоун и останалите пенсионирани екшън звезди у нас за продължението.
Дълго време това беше тема номер едно, още повече, че снимачната площадка получи висше държавно посещение, което придаде още по-голяма непобедимост на проекта.
Спираме дотук. Това са само няколко от подгласниците на Думата на годината. Във всяка една от тях обаче се съдържа препратка към основната. Ето защо и тази класация малко или много е излишна. Поне докато думите не започнат да имат някакъв по-сериозен смисъл.
Форумът е отворен за вашите предложения...
Никоя дума по никакъв начин никога не би могла да измести думата еба от лидерското място на изречените думи от българина. Тя се използва в почти всяко изречение, в което се използва и "бойко"