Да признаеш, че една битка е изгубена, никога не е лесно. Особено щом става въпрос за войната с наркотиците.
Шотландия обаче е една от малкото държави, които открито признават, че може би на това поле каузата е завинаги загубена. Затова страната обмисля нова и по думите на правителството - "загрижена, състрадателна, информирана за човешките права" - политика спрямо наркотиците.
Нещо повече, шотландското министерство по темите за алкохола и дрогата е категорично, че реформираните и по-либерални спрямо дрогата закони не само няма да навредят, а напротив - ще спасят човешки животи.
В реформите се предвижда либерализация на всички видове наркотици, а не само "леките дроги" като марихуана.
Шотландският министър по тези въпроси - Елена Уитъм - не крие, че плановете на ведомството ѝ са амбициозни и смели и няма да се посрещнат добре от всички.
За "Гардиън" обаче тя подчертава, че в дългосрочен план мерките ще сработят и светът ще се убеди, че декриминализацията на дрогата е правилният път в борбата с нея.
Уитъм дава пример с държави по света, където няма особено строги регулации на употребата на наркотици и данни от тях показват, че всъщност консумацията на дрога е далеч по-ниска, отколкото в държави със строго законодателство.
Министърът припомня, че подобни законови реформи вече текат в Швейцария и Нова Зеландия. "Имаме нужда от закони от XXI век, които да въведат нов подход към общественото здраве", обяснява Уитъм, която добавя, че много от рестрикциите срещу дрогата са отпреди половин век и повече.
Тя държи да подчертае, че това не означава напълно свободен достъп до наркотици без никакви ограничения.
Вместо това Уитъм настоява за "по-мек" подход, в който се предвижда легализация на еднократни дози за лична употреба и масирани информационни кампании.
Тя обяснява, че често хората, които се дрогират, биват изтикани и маргинализирани от обществото, което не им дава шанс за рехабилитация. По нейно мнение ако същите тези хора разполагат с достатъчно информация за наркотиците, има голяма вероятност дори да не посегнат към тях.
Заедно с това се предвижда и рехабилитационна програма на стойност 250 млн. паунда, чрез която всеки зависим ще може да получи необходимото му лечение.
"Искаме да създадем общество, в което проблематичната употреба на дрога (и алкохол) се третира като всеки друг здравословен проблем, а не като престъпление. Затова трябва да намалим стигмата и дискриминацията и да помогнем на зависимите да се възстановят и да се върнат в обществото", се казва още в законопроекта.
Там се обяснява и че евентуална декриминализация на дрогата ще позволят в търговията с наркотици да навлязат държавни регулации.
Всъщност първото либерализиране на законодателството спрямо дрогата в Шотландия дойде още през септември 2021 г.
Тогава се взе решение, че онези, които за първи път биват арестувани с наркотици в така наречения "Клас А" - LSD, екстази, кокаин и хероин - могат да се разминат само с мъмрене от полицията, вместо с ефективна присъда.
Сега, смята здравното министерство на Шотландия, е време за следваща крачка напред.
Разбира се, далеч не всички в страната са съгласни на подобни реформи. "Предложените промени са пълна лудост и няма да доведат до справяне с проблема с дрогата", казва за "Би Би Си" Ръсел Финдли, представител на шотландската консервативна партия.
Той припомня, че само за 2022 г. в Шотландия 1330 души са загинали от свръхдоза, което поставя страната на челни места по смъртност от наркотици в рамките на Европа.
Scotland's drug deaths crisis will not be improved by essentially legalising heroin, crack and other class-As. What kind of message is the SNP sending to Scotland's drug-ravaged communities?
— Russell Findlay (@RussellFindlay1) July 7, 2023
Shamefully, this is about the SNP picking a fight with the UK government.
Великобритания също убедително не позволява на Единбург да прави такива кардинални промени в законодателството си.
"Дрогата унищожава човешки съдби и животи и трябва да бъде строго забранена", посочват от "Даунинг Стрийт" 10.
Лондон настоява Шотландия да продължи да работи в насока рехабилитация на зависимите, включително и чрез метадонови програми и информационни кампании в по-бедните региони, където жителите са по-склонни към злоупотреба с опиати.
"Предвид вредите, които наркотиците нанасят, нямаме никакво намерение да ги декриминализираме", подчертават от британската столица.