Въпреки космическото развитие на науката и медицината, човечеството може да се похвали с една-единствена напълно елиминирана болест.
За изкоренена се смята единствено и само едрата шарка - от 1977 г. не е регистриран случай на болестта, а изчезването ѝ се дължи основно на масова ваксинация по цял свят.
Но в последните години заболявания, които са се смятали за почти или напълно изчезнали в богатите западни страни, се завръщат.
Именно те с ужас ни напомнят за времената преди края на XIX век и преди появата на ваксините и антибиотиците.
Това са и част от причините за завръщането на отдавна забравени заболявания - намаляващото ваксинационно покритие и прекомерната употреба на антибиотици, като последното води до развитие на резистентност при бактериите, причиняващи заразни болести.
Ако към това добавим глобализацията, бързото и масово движение на хора, промяната в навиците и климатичните промени, XXI век изглежда като огромна крачка назад по отношение на някои заболявания.
Ето част от тях:
Морбили
Този вид дребна шарка е сред най-заразните заболявания. Преди появата на имунизацията, епидемиите от морбили са се повтаряли през няколко години и за 150 години - от 1855 до 2005 г., убиват 200 милиона души, като най-често засягат деца.
През 60-те години на миналия век се появява ваксина и започват масови имунизационни кампании. Те намаляват рязко случаите, а Световната здравна организация смята, че болестта трябва да бъде изкоренена до 2020 г.
Но не става точно така.
Тъй като морбили е изключително заразна болест, за елиминиране на опасността от епидемични взривове имунизационното покритие трябва да бъде много високо - 95% и нагоре, припомня "Политико".
В последните години обаче това е трудно за постигане и в западните общества. Периодично има епидемиични взривове в Европа, а в страни като Великобритания, Гърция и Чехия болестта се завърна, след като беше обявена за изчезнала. Често взривовете са сред неваксинирани общности.
Заради недостатъчното имунизационно покритие в България също се стигна до епидемия през 2010-2011 г с над 24 000 заразени.
Само за първите 2 месеца на 2023 г. в европейския регион случаите на морбили бяха над 900 - повече, отколкото през цялата 2022 г. Проблемът може да се задълбочи заради по-малкото ваксинации по време на пандемията.
Сифилис
Данните на Европейския център за превенция и контрол на болестите сочат, че през 2019 г. в Европа са регистрирани над 35 000 случая на полово предаваната зараза. Две години по-рано е установено, че ръстът е със 70% за десетилетие и в някои страни има повече нови случаи на сифилис, отколкото на ХИВ.
Според експертите на Центъра увеличението се дължи най-вече на незащитен секс и по-рисково поведение сред хомо, би и транссексуалните.
Най-голям ръст на заразените според последните данни е регистриран в Малта и Ирландия.
Сифилисът може да бъде излекуван успешно, ако болестта се установи рано. Развива се бавно и може да доведе до тежки усложнения и дори смърт.
Инфекцията е била изключително разпространена в миналото - смята се, че в края на XVIII век един на всеки 5 жители на Лондон е имал сифилис.
През 2022 г. Агенцията по здравна сигурност на Великобритания предупреди, че отново има сериозно разпространение на заразата. През миналата година случаите са над 8600 - най-много на годишна база от 1948 г. насам.
Едно от обясненията е и "успокоението" по отношение на СПИН - страхът от заразяване намалява в последните години, тъй като болестта вече не е толкова смъртоносна след появата на съвременните лекарства. Това води и до необезопасен секс.
Проказа
Страшната преди векове болест днес може да се лекува с антибиотици, особено ако се установи в ранен стадий. Без лечение тя води до увреждания на нервите и загуба на чувствителност на кожата, очите и носа.
Преди столетия болните са били изпращани в колонии за прокажени, но днес болестта се смята за забравена в Западния свят, а ендемичните ѝ райони са Централна Африка, Бразилия и Индия.
Наскоро от Центровете за контрол на заболяванията в САЩ обаче обявиха, че вероятно болестта става ендемична и във Флорида проказа се разпространява локално, без да е внесена от хора, идващи от чужбина.
За десетилетие случаите в югоизточните щати са нараснали двойно.
Малария
Хората в Европа и САЩ не смятат маларията за характерна за своя регион, а за заболяване, което се разпространява от комарите само в Африка, Южна Азия и Южна Америка. Въпреки това инфекцията убива по 1 млн. души годишно.
Преди 100 години болестта е била често срещана и в Европа, но с комплексни мерки - пръскане срещу комари, пресушаване на блата и използване на репеленти - през XX век е изкоренена. В средата на миналия век е обявена за елиминирана и в САЩ.
През юни обаче в САЩ бяха установени случаи на вътрешно предаване на болестта, а не привнесени след пътуване в ендемични райони.
Това може да стане и в Европа, предупреждават от Глобалния фонд за ХИВ, туберкулоза и малария. Причината е затоплянето на климата, което да разшири на север разпространението на вида комари, които предават малария, както и удължаването на сезона за предаване на болестта.
От Европейския център за превенция и контрол на заболяванията освен това установиха и сериозен ръст на случаите на денга в Европа, която също се предава от комари.
Туберкулоза
Познаваме тази болест основно от часовете по литература и "Жълтата гостенка" на Христо Смирненски. В края на XIX век туберкулозата е убивала един на всеки 7 души в САЩ и Европа, но появата на антибиотиците драстично намалява смъртността.
Болестта не е напълно изчезнала дори в западните страни, а в световен мащаб е второто по смъртност инфекциозно заболяване лед СПИН - с 1,6 млн. починали през 2021 г. Проблем е и появата на резистентни щамове.
Заради затруднения достъп до диагностика и лечение по време на пандемията, през 2021 г. в европейския регион са регистрирани 21 300 смъртни случая, сочат данните на СЗО. Така за пръв път от 20 години беше установен ръст в тази статистика. Една четвърт от новите случаи в Европа са в Румъния.
Скарлатина
През зимата България регистрира няколко десетки пъти повече случаи на инфекциозното заболяване, което засяга основно децата. Специалистите обясниха увеличението с понижения имунитет след 2 години карантини заради пандемията.
Ръст и дори смъртни случаи имаше и в Европа и САЩ, а само във Великобритания починаха 30 деца, а случаите бяха 30 000.
Бактериалната инфекция се причинява от стрептококи и води до възпаление на гърлото и в по-редки случаи може да има усложнения.