Акаунтът на българското европредседателство в Twitter е по-динамичен и от Google Doodle. През ден има нещо занимателно и по същия начин невинаги си сигурен на какво е посветено то, затова се налага да разучиш - например, кому беше нужна препоръката гостите да се събуват пред вратата на българския домакин.
Сега в навечерието на Деня на българската писменост и култура EU2018BG не разочарова последователи и случайно попаднали зрители с клип на възторжен английски.
Предполага се, че целта на клипа е била чуждестранната публика да се възхити от приноса на българина за световния литературно-историческо-научно-технически-културно-спортен прогрес. Проблемът е, че откакто патриотизмът продава повече от поп-фолка и футбола, взети заедно, кадрите от клипа на Председателството лесно могат да бъдат сбъркани с реклама на родна марка бира - два литра за 1,99 лв.
Ако красотата на България беше метафора и романтика в първите клипове с Лорина Камбурова и Бойко Кръстанов, то това триминутно видео е толкова гъст концентрат от физиономии, факти и учебникарски клишета, че дори и идващите от страната на Шекспир няма да го разберат от първия път и ще се наложи да го изгледат пак.
Докато чужденецът разчете имената под портретите на Ботев и Вазов, за да ги свърже с историческите фигури, сюжетът в клипа вече е скочил на 209 см със Стефка Костадинова.
Началото е като откриване на детски рецитал за завършване на учебната година - Георги Джагаров и неговото "Земя като една човешка длан...". Като че ли без натякването колко малка е България не е на късмет. Много хубаво не е на хубаво, са казали хората.
Само че кратка справка показва, че България е 16-та по големина в Европа. Зад нея се нареждат страни като Австрия, Исландия, Швейцария и още куп държави, които се справят прекрасно и без да са с територията на Русия или да имат излаз на Бяло море. Проблемът на "малка" България е, че ако чужд турист реши да попътува с кола от София до Варна, ще бъде посъветван да мине за по-пряко през Карнобат.
Има нещо мазохистично в това през ден да обясняваш колко стеснена в границите си е държавата ти, но клипът не оставя много място за тъга и размисли.
Странният комплекс за поземлена малоценност е компенсиран с обилна фактология като от конспект на Николина Ангелкова: от кирилицата и нивалина до... магистрална детелина и плочника на бул. "Витоша".
Велики българи се редуват с народни танци, след тях идва киселото мляко, а след него - имената на поредица изобретатели.
Не се минава без задължителното напомняне, че Джон Атанасов е измислил "компютъра", но по-забележителното е, че след него идва ред и за уникалната българска иновация - чушкопекът. Учудени сме как на него не са му отделили цял самостоятелен клип или не го наредиха сред 30-те факта за България.
Все пак през 2010-а в класацията на БНТ този уред изпревари телефона и електричеството като изобретение на XX век. Дълбоко се съмняваме за тези 8 години нещо да е успяло да детронира чушкопека от мястото му в българските сърца и балкони.
Докато междувременно се изреждат имена на легендарни български спортисти, внезапно зрителят се обогатява с информацията, че България никога не е сменяла името си и не е губила знаме в битка. Пропуснат е фактът, че тези два подвига са сред любимите теми за разговор на хора, които пишат ACAB по торса на децата си и след това ги водят на футболен мач.
Накрая завършваме с похвалата, че сме хем толерантни, хем гостоприемни и любезни - удачно сценаристът е спестил спомена от миналогодишната история с прогонването на католическия отец Паоло от църквата в Белене, който беше дръзнал да намери дом за семейство възрастни сирийци и двете им деца.
Ако до този момент зрителят не се е объркал, то вече със сигурност е озадачен. Защото за тези малко над три минути наведнъж му се сервира, че ние сме дребни, но древни; нашата древност не ни е попречила да измислим уред, специално и ексклузивно предназначен за печене на чушки; печените чушки не са ни попречили да имаме велики спортисти.
Великите спортисти не ни пречат да сме толерантни и гостоприемни. Само се събуйте на влизане...
A glimpse of Bulgaria’s highest achievements in #culture, #science and #sport ahead of 24 May – 🇧🇬 unique and beloved national holiday, celebrating Bulgarian culture and literacy pic.twitter.com/DsgieYRNd0
— EU2018BG (@EU2018BG) 19 май 2018 г.