На кого са нужни цигарите

На кого са нужни цигарите? На пръв поглед отговорът е лесен - на пушачите, но всъщност не е така. Тютюнопушенето не е личен избор, както обявяват поддръжниците му. Никой не е започнал да пуши, защото като малък е харесал цигарите на вкус, мирис или вид.

Тютюнът не е шоколад или сладолед

Пушенето е социален навик. С него се започва, защото и околните го правят. И пушенето в заведенията е ключова част от този процес. Повечето хора пропушват, за да не се цепят от колектива - приятелите, колегите, а нерядко и семейството.

Ето защо забраната за пушене на закрито е огромна стъпка за ограничаване на този порок. Едва ли повечето пушачи ще спрат да употребяват цигари заради нея. Въпреки че социологическите проучвания навсякъде по света, включително и в България, показват, че много от зависимите от никотина са намалили цигарите след въвеждането на такива забрани.

Но най-важният ефект е, че така новите попълнения в армията на пушещите ще започнат да намаляват. И колкото по-дълго продължи забраната, и колкото по-строг е контролът за нейното спазване, толкова по-малко ще са новите пушачи.

Забраната е в сила в България вече 7 месеца. Докато времето беше топло и масите в заведенията бяха изкарани навън, тя изглеждаше маловажна. Но застудя и собствениците на барове и ресторанти изреваха, че без цигарите бизнесът им умира, като обявиха невероятен и невиждан никъде другаде по света спад на оборотите с около 50%.

Реално отливът на клиенти пушачи едва ли е повече от 10%, защото около тази цифра се движи спадът след въвеждането на аналогични забрани в други страни по света. А и през зимата по-принцип оборотите на заведенията намаляват. Така че забраната на пушенето на закрито едва ли ще убие ресторантьорския бизнес в страната.

Каква е наистина вредата от цигарите?

Широко прието е негативите от пушенето да се свързват с катрана в цигарите. Наистина той има драматичен ефект върху белите дробове, като запушва алвеолите, токсичен е и увеличава значително риска от рак на белите дробове.

Отслабването на ефективността на белите дробове обаче кара сърцето да изпомпва повече кръв към тях, тъй като в кръвоносната система възниква недостиг на кислород. Така катранът уврежда и сърдечния мускул.

Но вреден в цигарите е не само катранът. Никотинът също оказва влияние върху сърдечно-съдовата система, като увеличава кръвното налягане и пулса и при постоянно приемане затруднява работата на кръвоносните съдове.

В самия процес на пушене, при изгарянето на тютюневата смес се отделят множество токсични и канцерогенни съединения. Сред тях са амоняк, арсен, въглероден двуокис, азотен двуокис, цианиди и др. Амонякът се използва за подобряване на усвояването на никотина, а цианидите са резултат от обработката на тютюна с пестициди срещу вредители.

Така тютюнопушенето не само причинява рак на белите дробове, но и в пъти увеличава риска от инфаркт и инсулт. Всяка година над 70 000 българи умират от сърдечносъдови заболявания. Често това не са хора в преклонна възраст, а работоспособни и активни граждани. Стотици хиляди други оцеляват, но с цената на скъпи медицински интервенции, които се плащат от обществото.

Близо 70% от смъртните случаи в България се дължат на сърдечносъдови заболявания. И повечето от тях са свързани с цигарите. 44% от българите пушат. В това отношение страната ни е на незавидното първо място в Европа.

Кой печели от тютюнопушенето? На пръв поглед това са търговците на цигари. Но този порок едва ли щеше да бъде толкова разпространен, ако не беше не само легален, но и насърчаван от държавата в продължение на десетилетия.

За да разберем защо държавата има полза от тютюнопушенето трябва да погледнем назад към времето, когато цигарите не са били модерни в Европа. През XVII-XVIII век пушачите на Стария континент са били малко и ексцентрични.

Докато в Новия свят дъвченето на тютюн се е разпространявало сред пионерите емигранти, в Европа на това се е гледало като на екзотичен навик, подобен на пиенето на кафе. Пушенето дори е било заклеймявано от църквата като греховно.

Наистина никотинът има стимулиращ ефект. Освен, че активизира сърдечно-съдовата система, той предизвиква и краткотрайно отделяне на допамин, което предизвиква усещане за ситост и задоволство.

Но никотинът също така води и до силна физическа зависимост, сравнима с тази при произвежданите от опиумния мак хероин и хашиш. Хашишът е познат в Европа от хилядолетия, но никога не е бил легализиран, тъй като предизивква халюцинации и води до психически разстройства.

И така, представете си, че имате на разположение наркотик, който изглежда сравнително безвреден и води до силна зависимост. Ако бяхте държавник, нямаше ли да го използвате, за да накарате населението да плаща повече данъци?

Петър Велики, първият руски император, си го е представил. И тъй като точно в този момент водел скъпи войни с могъщото шведско кралство и губел на бойното поле, той веднага се заел да осъществи идеята си. Останалите европейски владетели не закъснели да го последват. И така за около век пушенето на цигари се превърнало в масов навик в Европа.

Оттогава няма държава по света, която да не печели от този порок

През миналата година приходите от акцизи в българската хазна са близо 3.9 милиарда лева и 44% от тях идват от облагането на тютюневите изделия. Прибавете към тази сума и 20% ДДС върху цената на всяка кутия цигари и става ясно, защо държавата е толкова непоследователна в политиката си спрямо пушенето.

След като дойде на власт правителството на ГЕРБ първо обяви, че ще забрани пушенето на обществени места. После се отказа от тази идея и накара собствениците на питейни заведения да отделят място за непушачите. Но след като барове и ресторанти похарчиха хиляди левове за нови климатични системи и промени в интериора, властта обяви, че забранява пушенето на закрито. И така вече 7 месеца.

Подобни забрани има в много европейски страни. В момента такива действат в Англия, Белгия, Дания, Финландия, Швеция, Шотландия, Холандия, Люксембург, Литва, Северна Ирландия, Ирландия, Исландия, Гърция и Франция. В други, като Австрия, има отделни стаи за пушачи и непушачи в заведенията.

Причината за забраните отново е финансова. Оказва се, че разходите, свързани с вредите от тютюнопушенето в здравните системи на развитите икономики, са по-големи от приходите от акцизи. В България също е така. Ето защо намаляването на броя на пушачите в дългосрочен план е по-важно от финансова гледна точка от краткосрочните ефекти за бюджета на страната, свързани с приходите от акцизи.

Истината е, че цигарите са вредни не само за пушачите и хората около тях, но и за икономиката като цяло, поне при солидарна система на здравеопазване.

#1 Rodrigo Diaz de Vivar 17.12.2012 в 09:26:04

Никой не е започнал да пуши, защото като малък е харесал цигарите на вкус, мирис или вид. Това откъде го знаеш? Доказателства? Повечето хора пропушват, за да не се цепят от колектива - приятелите, колегите, а нерядко и семейството. Това също. Доказателства? Въпреки че социологическите проучвания навсякъде по света, включително и в България, показват, че много от зависимите от никотина са намалили цигарите след въвеждането на такива забрани. Връзка към официална статистика? За "навсякъде по света"? Реално отливът на клиенти пушачи едва ли е повече от 10%, защото около тази цифра се движи спадът след въвеждането на аналогични забрани в други страни по света. Доказателства? Връзка към официални статистически данни? А и през зимата по-принцип оборотите на заведенията намаляват. Доказателства? На заведенията по плажа, да. Оборотът на "цацата с бира" пада със сигурност.

#2 янаки 17.12.2012 в 09:48:10

„Но този порок едва ли щеше да бъде толкова разпространен, ако не беше не само легален, но и насърчаван от държавата в продължение на десетилетия.....” От десетилетия наркотиците не се разпространяват легално и държавата не насърчава тяхното разпространение, а напротив..... В резултат на това, к’во става...... драстично намаляване на наркоманите?

#3 Theodora 17.12.2012 в 09:49:16

Не знам не ви ли омръзна тази тема. На мен лично доста. Няма какво повече да се каже по въпроса, направо като развален грамофон стана. В държавата има толкова по-сериозни проблеми от този. P.S. Не съм спирала да ходя по заведения, пълни са, въпреки, че не се пуши. Какъв е пробелма не знам...

#4 dedogo6 17.12.2012 в 09:52:41

Аре старата песен на нов глас.... Киров, заради такива е*алници като теб няма как да ви заобичам непушачите.Тъкмо народа като мен кандиса на някаква забрана и пак се намери един е*алник като теб, да ми дава наклон на 'уя! ДА ми обяснява кое как е, все едно не го знам... .ЗНАМ ГО БЕ!Какво разлайваш кучетата?! На такива като теб няма да им мълча.Мога да имам уважение към всички останали непушачи ,ама такива е*алници като теб няма да им цепа басма.. Аре у лево! Уважаеми непушачи, ваш ред е да му обясните на автора ,че забрани, закони и толерантност не се постигат с такива статии.После що сме крайни.. ми е заради такива като тоя, които, за съжаление не са рядкост..

#6 Ben Dover 17.12.2012 в 10:26:43

Аха,тей,тей.Ама може да спамим.Обявявам спам тайма за официално открит.

#8 delight 17.12.2012 в 10:39:35

Г-н Киров, не изпитвате ли неудобство пишейки малоумни статийки? Относно "ключовата част" и стъпката за "ограничаване на този порок" имам един въпрос. Значи ако аз напиша, че трябва да се забрани със закон (тук е ключът) продажба/консумация на козчета в училищните лафки и сладкарници мога да си легна и да спя спокойно понеже мъдро съм се изказала за ограничаването на дрогата? Нали и тя е порок, лапетата не щат да се цепят от колектива и се пристрастяват още в ученическа възраст. Факт. По-нататък няма да ви чета светлите мисли, за да не се налага да втвърдявам тона си. Смятам да проявя завидна толерантност спрямо публикацията ви.

#9 nakadetaka 17.12.2012 в 10:44:49

Още 8 000 статии да се пуснат на темата - едва ли нещо по различно има да се каже....Уебкафето, проблеми с авторите или с фантазията имате вече?....Една година 5 теми се въртят така и така, преди поне ги редувахте.

#10 Remember! 17.12.2012 в 10:49:40

Николай Киров, отдавна не бях попадал на по-малоумна статия. Очевидно не си пушач, затова взимаш разни факти оттук-оттам и ги сглобяваш в зле подредена статия без особено силна теза. Крайно време е ти и всички нещастни нешушачи да разберете, че забрана трябва да има, но когато тя е ТОТАЛНА, нещата вече не са демократични и не са логични. Аз искам да въведат тотална забрана на такива като теб да им се дава поле за изява и да ръсят глупости. Но това няма как да стане. Същото е и с цигарите. Трябва да се пуши след 22:00 - ТОЧКА!

#11 choveka_s_mnenieto 17.12.2012 в 10:53:50

Наркоманите подскочиха като ужилени . Никой не говори за ТОТАЛНА забрана, защото това е доказано, че не работи. Ефекта е точно този който е описан в началото - ограничаваше се личният пример и намалява броя на "новите" пушачи. На който му се пуши може да си пуши навсякъде освен на закрити обществени места. Бил съм в чужбина и там хората излизат за 3,4 мин за една бърза цигара без никалъв проблем. През зимата това го правят и в по-студени от България държави.

#12 strawsPulledAtRandom 17.12.2012 в 10:56:43

Ама вярно ли трябва да се пуши след 22:00? Ама точка ли наистина? Каква категоричност, каква воля и решителност, колко убедителен капслок! Само ако ми обясниш и какво означава "тотална" забрана, щото не знам на теб някой да ти е забранил да пушиш с този закон, освен в заведения? Напротив - на мен ми позволиха да НЕ пуша, което досега правех въпреки волята си.

#13 Ben Dover 17.12.2012 в 11:32:57

Jou navra dopeti tous!

#15 MT 17.12.2012 в 11:46:50

Страхотна статия!! Дано да не отменят забраната.

#16 Remember! 17.12.2012 в 11:51:53

strawsPulledAtRandom, под ТОТАЛНА имам предвид на всички заведения, дискотеки, кафета и т.н. То е ясно, че вкъщи никой не може да ми забрани да пуша. С една дума- тотална забрана за пушене в закрити помещения. ОК, съгласен съм, че в ресторанти трябва да има подобна забрана. Все пак хората ядат. Но айде обяснете ми защо в дискотеките се въвежда подобна забрана? Доводът тук е, че непушачите се тровят като пасивни пушачи, вдишват дима, пречи им. ОК, ама тогава защо са в дискотека?! Значи могат да си съсипват черния дроб с огромно количество алкохол, но видиш ли когато дрехите им смърдят на цигари е огромен проблем...

#17 Borracho 17.12.2012 в 12:00:49

Статията няма какво да я коментирам, пореден автор с поредна порция информация (къде факти къде не). Но е факт, че пушачите много мразят когато им кажеш, че са болни. А те са болни - то си им личи. Човек, който не може да качи 5 етажа стъпала или да потича 300 метра без да припадне - нещо му има на тоя човек, нещо не е много здрав. Та и с пушачите така. И ето тук идва проблема - какво става с останалите, които не искат и те да се разболеят покрай тях? Какво правим със здравите, потентни , физически издържливи индивиди, които не искат рак, главоболие, смрад и отвратителна кашлица? Според пушачите тези здрави хора трябва да бъдат разболяни и така проблема бил решен! Такова мислене вече не е признак за физически болни хора - то е признак и за психически увреждания!

#18 Borracho 17.12.2012 в 12:07:29

Remember! Ще ти дам такъв, аграрен пример, барим ма разбереш. Щото даде пример за алкохола, та да доразвия сценката: Значи седим си ние двамата в дискотеката (там не се пуши, щото пушенето е забранено) и си пием. Ти пиеш 12-годишен Single Malt, щото само това обичаш да пиеш, а и имаш доста спестени щото пушиш доста по-малко кубински пури откакто е въведена забраната. Аз обаче съм на червено и пия шотове пещерска с резенчета лук на бара. Аз не те карам да ми пиеш от ракията, ти не караш да ти изпия уискито и просто си се забавляваме и оглеждаме трътките наоколо. А сега кажи ми, кой кого трови с питието си в тая дискотека? (може да те тровя с лукът, но няма как - все пак в Студентски Град сме)

Новините

Най-четените