Има надпревара в това кой може да съхранява най-безопасно криптовалути. Може би бихте искали вашите биткойни заровени в трезор под планина в швейцарските Алпи? Компанията Xapo предлага това като услуга за богати инвеститори — безплатно.
Coinbase, най-известни с популярната си борса за криптовалути, предпочитат сложни ритуали на отпечатване на ключове и фарадеев кафез. Стартъпът Anchoragе обещава дигитално съхранение с лесен достъп чрез някакъв тип криптографско вуду.
А сега и традиционни фирми като Fidelity и Bakkt, които имат общи собственици с Нюйоркската фондова борса, се включват в играта със собствени решения за съхранение.
Целта зад всички тези сложни разработки в областта на сигурността е една: ухажване на Уолстрийт.
Основна характеристика на криптовалутите е, че те се оказват адски лесна мишена за крадци. Независимо дали е Северна Корея, нанасяща удари на крипто-бизнеси по цял свят, или основател на борса, избягал с парите, уязвимостите изобилстват.
Това не създава добър имидж на крипто-индустрията, особено когато става дума за институционални инвеститори — пенсионни и хедж фондове и фондации, свързани с университети — за които има сериозни последици, когато се случи пробив. За тях не просто е добра идея да са напълно подсигурени, но и законите го изискват.
Миналата седмица все още периферният свят на грижа и съхранение на криптовалути регистрира пик на активност. В късните часове на четвъртък, поделението на Coinbase за съхранение на криптовалути откупи институционалния бизнес на конкурентите си Xapo срещу 55 милиона долара.
Сделката не беше изненада след новини тази пролет, че Coinbase са предложили повече от Fidelity Digital Assets, които започнаха да предлагат решения за съхранение и грижа за криптовалути през март. После в петък Bakkt оповестиха, че са получили одобрение да предложат биткойн фючърси през септември, след месеци на забавяния от регулаторите.
Значи ли това, че криптовалутите са следващият голям хит в институционалните инвестиции, или е просто боричкане за трохите от масата?
Засега съхранението и грижата за криптовалути все още разчитат на относително малки парични резерви. Coinbase получи солиден тласък по-рано този месец, когато Grayscale Investments прехвърлиха своите 2,7 милиарда криптовалутни средства от Xapo в Coinbase, като на практика удвоиха активите на компанията под чужд контрол. Това е незначително, сравнено с трилионите, управлявани от компания като Fidelity.
За други компании от “крипто попечителския бизнес” като базираната в Пало Алто, Калифорния BitGo се твърди, че активно са се опитвали да привличат другите клиенти на Xapo.
И все пак, компании като Coinbase и Fidelity смятат, че има перспективи за растеж. През май, Fidelity разпространи проучване сред повече от 400 институционални инвеститори, според което 22% от тях вече са държали криптовалути и още една четвърт виждат потенциал в това да го правят.
Компаниите изтъкват скорошния пик в цената на биткойните като знак, че инвеститорите са по-топло настроени към криптовалутите.
Фундаментално нищо не се е променило от края на 2017-а, когато цената на биткойните стигна пик около 20 000 долара, дължащ се основно на масова истерия. Биткойните все още не са обезпечени с нищо и не се управляват от никое правителство; те все така са доминирани от подбрана група от големи “мини за криптовалути”, базирани основно в Китай.
Сега обаче има по-комплексна икономическа структура, която се изгражда около криптовалутите, казва Джон Седунов, професор по финанси в университета “Виланова”. През февруари JP Morgan оповестиха, че ще стартират собствена криптовалута. После през юни Facebook анонсираха своята криптовалута Libra, с подкрепата на големи компании за потребителски технологии като Uber и Spotify. Нови инвестиционни инструменти от рода на фючърсни договори предлагат на инвеститорите, които иначе биха се отказали от актив с ценови шокове, идващи буквално от нищото, по-добри буфери за обезпечение.
Друга интерпретация е, че биткойните все повече се възприемат като начин за подсигуряване срещу несигурност, отбелязва Седунов.
Въпреки че волатилността означава, че това не е надеждно и безопасно убежище като златото или швейцарския франк, то е потенциално средство за обезпечение, когато държавите се включват в глобални търговски войни.
“Цари несигурност накъде вървим, и това прави криптовалутите по-привлекателни”, казва той. По-добрите договорки за съхранение и грижа за криптовалути са допълнителен атрактивен фактор, твърди той, като правят криптовалутите по-привлекателни за институционални инвеститори, които потенциално биха могли да съхраняват стотици милиони долари дигитални активи.
Вероятно криптото е по-приемлив начин да държите парите си — поне за момента, и само като начин да разнообразите своя портфейл. За Coinbase, този ход е опит за диверсификация от зависимия от такси борсов бизнес, който бележи пикове и спадове наравно с цената на дигиталните активи. Изпълнителният директор на компанията Брайън Армстронг коментира в четвъртък, че се надява да разшири бизнеса си за съхранение и грижа за криптовалути, и потенциално да го развие в други по-близки до банките области, от рода на кредитиране.
Но както е с всичко в крипто-бранша, нещата може бързо да се променят. Още през април, когато цената на биткойните беше по-малко от половината от това, което е сега, водещият принцип беше, че криптовалутите нямат подкрепата на институционалните инвеститори.
“Ще има изблици на растеж, временни влошавания, всички неща, които вървят ръка за ръка с ориентирането в нови области. Екосистемата е относително крехка в момента”, обяснява Седунов.